Podle starostky Vrchů Jiřiny Pešlové, jsou místní obyvatelé zvyklí jezdit za velkými nákupy do Opavy, menší nákupy, jako potravinové, pořizují v Březové na Opavsku. Mají to tam blíž než do Fulneku a právě v zimě mají jistotu, že se s nákupem dostanou bez potíží domů. Silnice I/57 z Fulneku na Vrchy je nechvalně proslulá tím, že jakmile napadne sníh, ucpou ji, často na dlouhé hodiny, kamiony, které prudký kopec do Vrchů nevyjedou.

Kvůli vládnímu nařízení, které od pondělí 1. března zakazuje přechody a přejezdy do jiných okresů, ale budou muset obyvatelé Vrchů za nákupy jezdit do zmíněného Fulneku či jiného města na Novojičínsku.

„Uzavření okresů bude komplikace. V obci jsou lidé, kteří dojíždějí za prací například do Bělotína na Přerovsku, do Ostravy nebo právě do Březové,“ sdělila pro Novojičínský deník Jiřina Pešlová a dodala, že do Březové chodí děti z Vrchů do školy i do školky a řada lidí tam má i kamarády.

Podle očekávání stáli na příjezdu do Vrchů od Březové policisté a kontrolovali, přijíždějící řidiče vozidel. Žena v tmavém osobním automobilu se hned na místě otočila a vracela se zpátky.

Čtyři policejní vozidla stála zhruba hodinu před polednem také u dálnice D48 u Rychaltic na Frýdecko-Místecku, kde v místě, kde se napojuje silnice od Rychaltic nebo Kateřinic na Novojičínsku. S další kontrolu se řidiči mohli setkat, pokud se odtud vydali směrem do Hranic na Přerovsku. Na hranici okresů a Moravskoslezského a Olomouckého kraje přímo na čtyřproudé silnici číslo 48 stály policejní hlídky v obou směrech, tak aby ti, kteří nemají potřebné povolení k návštěvě jiného okresu než domovského, mohli silnici opustit směrem na Blahutovice nad Odrou nebo na Polom.

Zhruba ve stejnou dobu byla průjezdná bez policejních kontrol další silnice mezi zmíněnými kraji, a to silnice číslo 647 mezi Odrami a Bělotínem, tedy mezi novojičínským a přerovským okresem. Dá se předpokládat, že i tam se ale řidiči s policisty dříve či později setkají. Opatření má trvat tři týdny.