Předváděcí akce určené pro seniory jsou oblíbené po celé republice, Novojičínsko nevyjímaje. Co vše se ale skrývá za na první pohled neškodnými akcemi a čemu jsou staří lidé mnohdy vystaveni, ví jen málokdo.

Rozkrýt drsné pozadí „předváděček" se rozhodli tvůrci nového dokumentu. Snímek, nazvaný výstižně Šmejdi, vzbudil už při prvních promítáních velké emoce. V příštích dnech zavítá do kin na Novojičínsku.

Prvním biografem, který varovný film uvede, bude kino Radost v Bílovci. Tam se budou Šmejdi promítat 14. května. Následovat bude kino Puls v Kopřivnici, kam se budou lidé moci přijít na dokument podívat 21. května.

„Nejdůležitější ambicí tohoto filmu je snaha čelit nekalým praktikám osvětou a informováním veřejnosti se zvláštním důrazem na ohroženou skupinu. Senioři jej proto v našem kině budou mít možnost zhlédnout zdarma," uvedla vedoucí kopřivnického kina Michaela Sekerášová.

Nulové vstupné pro dříve narozené nebude jediným tahákem. Kopřivnické kino připravilo k mimořádné projekci besedu s autorkou námětu filmu a psycholožkou Romanou Mazalovou a ředitelem inspektorátu České obchodní inspekce Mojmírem Bezecným.

„Beseda s těmito dvěma vzácnými hosty se uskuteční v časech příznivých pro seniory, tedy v 15 a 17 hodin. Film po premiéře navíc nabídneme také divákům našeho filmového klubu," doplnila informaci Michaela Sekerášová s tím, že pracovníci kulturního domu, v jehož budově se biograf nachází, podporují petici proti Šmejdům a za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji.

„Petici je možné podepsat v Informačním centru Kulturního domu Kopřivnice a dále také v městské knihovně a na Městském úřadě Kopřivnice," dodala vedoucí kina.

Bude i beseda?

V době od 20. do 22. května se mohou na snímek přijít podívat všichni obyvatelé Nového Jičína a blízkého okolí. Po tři dny se jej totiž rozhodlo promítat tamní kino Květen. „Předpokládám, že je to natolik zajímavý a diskutovaný film, že o něj bude zájem. Proto jsem se jej rozhodla zařadit na tři dny," uvedla vedoucí novojičínského kina Kateřina Novotná. Také v Novém Jičíně budou mít senioři na snímek přístup zcela zdarma. „Jakýkoliv příchozí ve věku nad pětašedesát let za snímek nebude muset platit. Snažíme se jím totiž podpořit myšlenku prevence, a tak bychom, pokud se nám to podaří, k některému promítání rádi zajistili také besedu třeba s policisty, kteří by seniorům poradili, jak se proti podobným akcím bránit," dodala na závěr vedoucí kina Květen.

Problém předváděcích akcí, podvodů a nátlaku na seniory se Novojičínsku nevyhýbá. V týdeníku Region věnovala redakce této problematice několik samostatných článků, ve kterých se zabývala podvodným prodejem ve skutečnosti bezcenných předmětů seniorům.

K TÉMATU: Města chrání seniory. Vyhánějí obchodníky

Podomní prodejci přicházejí s novými triky. Začínají se odvolávat na místní radnice, jindy se snaží zneužít charitativní sbírky

VILÉM JANOUŠ, ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Praha - Šíří se to jako lavina. Jedno město za druhým vykazuje podomní prodejce ze svého území. Snaží se tak před případnými potížemi chránit zejména místní seniory, kteří jsou vůči agresivním praktikám podloudných obchodníků méně odolní. „Připravujeme pro obce vzorovou vyhlášku, jak tyto podomní obchodníky vykázat z určitých míst nebo časů, v nichž jsou senioři nejvíce zranitelní," uvedl Miloš Borovička z časopisu dTest, který se podobným praktikám věnuje.

Ilustrační foto.

Je to však urputný boj. Někteří dealeři se nechtějí svých ušlých zisků vzdát tak snadno. Například v Letohradu na Orlickoústecku museli zasáhnout místní strážníci, když i přes zákaz prodejci obcházeli domácnosti a přesvědčovali lidi, aby změnili dodavatele elektřiny. Přitom se ještě oháněli tím, že k tomu mají souhlas starosty.

„Měli jsme tu klasické případy prodejců s pochybným zbožím před supermarketem, ale tohle bylo po delší době první závažnější porušení vyhlášky," potvrdili letohradští strážníci s tím, že případ poslali do správního řízení.

A jakou zkušenost s podomními prodejci máte vy, čtenáři? Otravují Vás podomní prodejci v místě bydliště? HLASUJTE V ANKETĚ!

V Kroměříži šli prodejci ještě dál. Podvodníci se vydávají za člověka, který je pověřen místní radnicí, a chtějí popřát k narozeninám, případně předat finanční dar. „Je to opravdu vrchol drzosti, zneužívat jméno radnice a klamat takto bezbranné seniory," zlobila se starostka města Daniela Hebnarová.

Na základě těchto a podobných zkušeností chystá město po vzoru dalších přijmout vyhlášku, která by prodej podobného druhu zakázala.

Právě nabídky dodavatele energetiky byla loni nejčastějším dotazem, se kterým se lidé na časopis dTest obraceli. „Obracejí se na nás i obce, takže jim zatím poskytujeme naše materiály, jak se tomu bránit. Není to věc, která by byla úplně žádoucí," doplnil Borovička.

Třeba podle vyhlášky z Blanska je možné takovým prodejcům udělit až tisícikorunovou pokutu. Pokud by se věc dostala až ke správnímu řízení, může se dočkat ještě vyšší sankce. Místní vyhláška umožňuje prodej předmětů pro charitativní účely. Začátkem dubna ale místní strážníci zjistili, že žena před nemocnicí prodává plyšové hračky na sbírku, která skončila letos v lednu. „Organizaci, která sbírku zaštítila svým jménem, tak hrozí pokuta až půl milionu korun," upozornil šéf blanenské městské policie Stanislav Stolař.

Podobné vyhlášky už platí ve stovkách obcí a měst po celém Česku. Jen v dubnu začala platit například v Mostě nebo v Uherském Hradišti. Tam se dokonce stala předmětem jiskření mezi vedením radnice a opozicí. „Nechápu, proč zákaz pouličního prodeje platí jen v památkové zóně, a ne na celém území města," podotkl sociálnědemokratický zastupitel Antonín Seďa. Mluvčí radnice Jan Pášma však oponuje, že podomní prodejci nebyli v okrajových částech města zaznamenáni.

Miloš Borovička z dTestu nechtěl prozradit, kdy časopis ostatním obcím, které se podomních prodejců chtějí zbavit, vzorovou vyhlášku poskytne. „Bohužel tyto vyhlášky neřeší předváděcí akce. Ty se zpravidla odehrávají v soukromých prostorách," dodal Borovička.