Co se momentálně děje v Sedlnicích?
V obci se horečně staví, jen za loňský rok se obec rozrostla o více než padesát obyvatel. S pozitivním jevem, že se obec rozrůstá, souvisí ale negativa, a ty se snažíme řešit. Předloni jsme rozšířili mateřskou školku o jedno oddělení, a to na úkor prostor obecního úřadu. Dokončili jsme projektovou dokumentaci na rozšíření současné budovy základní školy. V oblasti bezpečnosti od loňského roku připravujeme projekt na chodníky v rámci centrální komunikace, vedoucí přes naši obec, což činí přes pět kilometrů, v současné době řešíme některé problémy s občany, kteří nesouhlasí s umístěním chodníků v jejich blízkosti, nebo se státními institucemi. Ale snad zvítězí zdravý rozum a my vše dokončíme včas, abychom mohli požádat příslušné instituce o dotace. Za zmínku stojí mimo jiné, co v obci připravujeme - snažíme se zušlechtit zámecký park pro veřejnost, kde by mělo také být hřiště pro seniory – takový malý fit park.

Sedlnice nabízejí několik zajímavých a pěkných míst, k nímž patří také park plný sněženek nebo alej vysázená známými herci a zpěváky.
Deník na návštěvě. Pojďte se s námi podívat, jak se žije v Sedlnicích

Z čeho máte radost?
Mám radost z toho, že jsou v obci lidé, kterým na obci záleží a pomáhají ostatním, a to nejen v souvislosti s Covid-19, ale i jinak. Nadávat a chytračit je jednoduché, ale něco také udělat, to už je těžší, a proto si takových lidí vážím. A jsem rád, že to nejsou jen starousedlíci, ale i nově přistěhovaní. Začal jsem to pozorovat především na jaře loňského roku, kdy jsme se pustili do šití roušek a oslovil jsem občany o takzvané dobrovolníky, lidi pro všechno. A byl bych rád, kdyby se tento duch zájmu občanů dále šířil.

Je něco, co byste v Sedlnicích rád změnil?
Rád bych, aby lidé byli ohleduplní a dodržovali obecní vyhlášky. Trápí mne například nepořádek kolem sběrných míst. Věřím, že tento nepořádek nevytvářejí naší občané, ale ti, co naší obci jen projíždějí.

Josefa Odstrčila potkávají lidé hlavně s kamerou v ruce.
Chci ještě dohnat, co jsem tady nestihl, říká sedlnický Josef Odstrčil

Které místo v obci máte nejraději, kam byste někoho pozval?
Krásných míst máme několik. Začínají kvést sněženky, a to je balzám na duši. Tato přírodní památka je známa nejen v blízkém okolí, a tak království sněženek v tomto období navštěvují i lidé nejen z Novojičínska. Sněženky jsou naše každoroční jistota. Příjemná procházka je na místní vodní nádrž nebo k památnému Josefovu dubu, což je místo, kde trávil svůj čas německý básník Josef Eichendorff, který žil nějakou dobu na zámku v Sedlnicích. A aby procházky byly ještě hezčí, vytvořili jsme vyhlídkovou trasu Sněženkovským královstvím, která má několik zastavení, kde mohou turisté získat informace o daném okolí. A nemohu zapomenout na naši knihovnu a dvě malá mini muzea v našem KIC Sněženka. A možná by se ještě našlo toho více…

Takto vypadá studie zámku v Sedlnicích.
V Sedlnicích chtějí připomínat básníka

Je nějaké místo, kam chodíte nerad?
To je opravdu těžká otázka. Dlouhodobě nás trápí stav místního zámku. Když jdu kolem, mám zvláštní pocit dluhu vůči této budově. Ale věřím, že se blýskne na lepší časy. Chceme ho trochu oživit, dát mu duši, a proto připravujeme využití jeho prostor a přilehlého parku pro umělecká setkání. Oslovili jsme umělce z okolí, umělecké školy - tak snad se to podaří, a duch zámku obživne.