Razantní nástup letošní zimy nepřekvapil jen lidskou populaci, ale také tu zvířecí. Jak ekologové přiznávají, ještě na konci listopadu bylo možné najít ježky, kteří se neuložili k zimnímu spánku, nebo ropuchu zelenou, hledající žížaly. Ovšem nejčastějším příchozím byl v záchranné stanici v poslední době netopýr.

„Rychle klesající teplota probudila z hibernace netopýry zimující v obytných budovách, zejména v panelových domech. Netopýry zimující mezi parapety, ve spárách kolem oken nebo mezi panely, mohl probudit buď chlad, a při snaze najít teplejší místo se dostali do bytů, nebo v případě, že se na podzim usadili blízko teplovodů, je probudila naopak vysoká teplota,“ vysvětluje ekolog Jan Kašinský z novojičínského Českého svazu ochránců zvířat.

Na příchod zimy museli reagovat také přímo ve stanici, například čápy držené ve výběhu přemístili ekologové do uzavřeného zimoviště. Během deseti dnů zde přijali jednatřicet živočichů. „Z toho je třináct netopýrů pestrých, čtyři netopýři rezaví, jeden netopýr hvízdavý, dva ježci západní a tři labutě velké,“ vyjmenovává Kašinský na webu záchranné stanice.

Dočasný azyl našla v Bartošovicích i pěnkava, strakapoud, hrdlička, čáp, poštolka a v neposlední řadě také káně. Sněhem pokryté louky a lesy odřízly zvířata od zdroje potravy, proto v současné době zaměstnává myslivce jejich přikrmování. Samozřejmě hlavním důvodem je naplnit zvířatům jejich žaludky, ovšem důvodů, proč nimrodi nosí jídlo do krmelců, je více.

„Nejdůležitější je minimalizace škod na zemědělských a lesních kulturách. Tam, kde je přikrmování zvěře prováděno správně, jsou škody téměř nulové. Díky plošné likvidaci chovů skotu je krmiv dostatek,“ sdělil Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.

Myslivci kontrolují každý krmelec minimálně jednou týdně. Zároveň upozorňují, že v zimních měsících dochází nejčastěji ke střetu vozidla se zvířetem. „Srnčí zvěř je seskupená do tlup, a proto může přecházet vozovku hned několik kusů. Pokud řidič vidí přecházet jeden kus srnčího, je nutné vždy zpomalit, protože je vysoce pravděpodobné, že bude následovat další. V noci rychle přepneme osvětlení na tlumené,“ upozornil Šilha.

Závěrem myslivci připomínají, že každý člověk může zvířatům přes zimu pomoci. Řeč je především o přikrmování ptáků. Do krmítek je dobré přidávat směs semen slunečnice, prosa, světlice či pohanky, vhodné je také tvrdé pečivo.