První zprávy o přerušených dodávkách elektrického proudu se ve středu 3. února donesly k energetikům krátce po šesté hodině ranní. „Na Novojičínsku byly nahlášeny poruchy na vysokém napětí,“ sdělila Deníku Alice Lutišanová, regionální mluvčí skupiny ČEZ, s tím, že technici vyjížděli do Loučky, místní části Nového Jičína. „Bez dodávek byly i části obcí Žilina a Životice u Nového Jičína,“ doplnila Lutišanová.
Bez elektřiny tak byly až stovky odběratelů, ale již v průběhu dopoledne se podařilo většinu dodávek obnovit. „Těžký sníh zatěžoval větve, a ty napadaly na vedení. Do toho se navíc připojil silný nárazový vítr,“ odhalila příčiny problémů mluvčí energetické společnosti.

Vlak smetl sanitku

Mnohem větší problémy však byly na silnicích Novojičínska. „Některé úseky jsou nesjízdné, většinou se jedná o zafoukané boční komunikace třetí třídy,“ informoval o aktuálním stavu včera dopoledne vedoucí novojičínského střediska Správy silnic Moravskoslezského kraje Zbyněk Kubala. Ten přiznal, že některé úseky silničáři neprojeli z důvodu zablokování silnice kamiony, které nevyjely do kopce. To byl i případ hlavního tahu na Opavsko, silnice I/57, kde v obci Vrchy uvízla na několik hodin nákladní vozidla.
Štěstí v neštěstí měl šofér sanitky, který včera v devět hodin ráno uvízl na železničním přejezdu v Hladkých Životicích. Dostat sanitku z kolejiště mu přispěchal na pomoc také řidič projíždějícího vozidla, ovšem bez úspěchu. „Během samotného vyprošťování se uzavřely závory železničního přejezdu a projíždějící osobní vlak, jedoucí více jak stokilometrovou rychlostí, do sanity narazil. Ačkoli strojvůdce vlaku použil rychlobrzdu, střetu již nezabránil,“ konstatoval okresní policejní mluvčí Petr Gřes. V té době však v sanitce nikdo nebyl, a tak se nehoda obešla bez zranění.

Smrt na dálnici

To se však již nedá říct o kolizích, ke kterým došlo na Novojičínsku během středy na dálnici D1. Dvakrát během dne museli policisté uzavřít úsek mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem. V prvním případě se nehoda obešla bez zranění, v tom druhém, kdy se kamion srazil s osobním vozidlem, vyhasly na dálnici dva životy. „Na místo události vyjela posádka rychlé lékařské pomoci ze stanoviště ve Fulneku. Zasahující lékař musel konstatovat smrt dvou postižených v osobním vozidle. Ženy mladšího až středního věku utrpěly mnohočetná a devastující poranění, která byla neslučitelná se životem. Těmto podlehly ještě před příjezdem záchranářů,“ řekl Lukáš Humpl, mluvčí moravskoslezských záchranářů. Podle informací policejního mluvčího, vjely ženy s neznámých příčin do protisměru. Autostráda musela být na čtyři hodiny zcela uzavřena,před 18. hodinoubyl provoz plně obnoven.
Motoristy trápily také sněhové jazyky a navátý sníh z polí, které některé silnice nižších tříd během včerejšího dne zneprůjezdnily.