Díky jednomu historickému snímku novojičínského koupaliště z počátku 30. let, který figuruje ve washingtonské výstavě i katalogu Foto - Modernity in Central Europe, 1918 – 1945, ví i lidé v Americe o existenci Nového Jičína.

Jak se snímek ocitl za „velkou louží“, prozradil zástupce ředitelky Muzea Novojičínska Radek Polách. „Koncem loňského roku nás díky jedné rodačce z Nového Jičína, která v současnosti působí v Praze, oslovil pan Vítkovský, kurátor Nationaly Gallery of Art se sídlem ve Washingtonu. Potřeboval do připravované výstavy a s ní spojené publikace zařadit fotografii, která má vazbu na Nový Jičín. Naše muzeum nabídlo hned několik snímků významných staveb Novojičínska z doby první poloviny dvacátého století. Mezi nimi i fotografii koupaliště, které bylo otevřeno v roce 1927,“ vysvětlil Polách s tím, že kurátorovi washingtonské výstavy se zalíbil právě snímek novojičínského koupaliště.

„A tak se fotografie neznámého autora dostala až do Ameriky a nyní je ke shlédnutí v sídle wahingtonské národní galerie. Snímek je nyní i součástí krásné a propracované publikace Foto – Modernity in Central Europe a je zařazen na stránce dvaadevadesát. Je to příjemný fakt, že ve velkém počtu uměleckých a profesionálních fotografií, si našel své místo i bývalý architektonický skvost našeho města,“ doplnil Polách, podle kterého se spolupráce se zahraničními institucemi vyplácí.

„Je to zároveň ukázka toho, že Nový Jičín má také ve střední Evropě určité jméno a renomé,“ dodal zástupce Muzea Novojičínska.