Ke zničení sochy přispěl silný vítr, který v pátek 1. února lámal větve a shazoval stromy. Tři z nich dopadly také na sochu svatého Václava na Kotouči v Národním sadu ve Štramberku a shodily sochu z podstavce. Na místě pod podstavcem zůstalo jen poničené torzo slavné postavy českých dějin bez hlavy, bez nohou a mnoho úlomků.

„Určitě chceme tuto významnou sochu obnovit, ale v současné době zjišťujeme, jakou cestou se vydat,“ sdělil pro Novojičínský deník Petr Buzek, starosta Jednoty Orla Štramberk, která měla sochu v majetku. „Nevíme, jaké budou finanční náklady, bude potřeba nechat vše odborně nacenit. Zvažujeme dvě varianty – jednou je oprava stávající sochy, což by znamenalo dodělat hlavu, nohy a další poničené části, bude-li to technicky možné. Další variantou je nechat vytvořit sochu novou,“ pokračoval Petr Buzek.

Podle něj se ozývají lidé z různých míst, už třeba jen proto, že se účastnili tradičních Svatováclavských poutí, které se na Kotouči konaly. V úvahu proto přichází také vyhlášení finanční sbírky na obnovu sochy.

Ilustrační foto
Valaši zahání chřipku zázvorem i slivovicí

S myšlenkou na postavení pomníku svatému Václavovi přišel na jaře roku 1929 profesor Adolf Kelner, štramberský rodák, působící v Brně. Myšlenky se vzápětí chopili členové tehdejšího Československého Orla a 28. září 1929, tisíc let po smrti knížete Václava, ve 14 hodin se ve spolupráci s dalšími katolickými spolky konalo vysvěcení základního kamene pomníku.

Dílo o celkové výšce osmi metrů se sochou vysokou dva a půl metru zhotovil akademický sochař František Fabiánek z Brna. V neděli 31. července 1932 při Národní slavnosti sochu slavnostně posvětil strahovský opat Metoděj Zavoral. Byl to vůbec první pomník svatému Václavovi na Moravě.

Vlivem povětrnostních podmínek byla socha za desetiletí poničená natolik, že její torzo jednota Orla nechala z podstavce sundat a v roce 1993 rozhodl župní výbor o obnovení sochy. Sochař Jan Kozel z Bystřice pod Hostýnem udělal sochu z umělého kamene podle původního modelu Františka Fabiánka. Jen zpod pláště svatého Václava vysunul celý štít s orlicí a k nohám knížete přidal hrozny vína s vinným listem. Nová socha byla vysvěcená 6. srpna 1994 a stála na podstavci až do osudného 1. února 2019.

Ochránci přírody se každý rok snaží zmapovat výskyt šelem v Česku.
Ochránci přírody budou o víkendu v Beskydech pátrat po velkých šelmách
Kapucínský klášter s kostelem svatého Josefa býval jednou z dominant Fulneku.
Kapucínský klášter ve Fulneku převezme město. Co s ním bude dělat?