Den sociálních služeb. Tak zněl název projektu, který se v Odrách uskutečnil teprve poprvé. Mezi stánky rozličných organizací poskytujících sociální služby se procházely celé třídy žáků místních základních škol a také lidé, jichž se tato problematika dotýká.

„Chtěli jsme přiblížit tu problematiku a představit sociální služby, které jsou nabízeny v našem městě, a tím se možná i dozvíme, co tady obyvatelům chybí. Zatím sbíráme zkušenosti, je to teprve první ročník, takže bude určitě co zlepšovat,“ sdělila vedoucí odboru sociálních věcí Miroslava Hrčková. Zároveň upozornila, že ve městě minimálně jedna sociální služba chybí: „Nízkoprahové centrum pro mládež. Je to sice v komunitním plánu sociálních služeb, takže se s tím počítá, ale je to otázka peněz,“ dodala Hrčková.

Stánky nabízely spoustu zajímavých letáků a výrobků. Jeden z nich však ukazoval i jinou tvář sociálních služeb. Na letácích ležely injekce nebo také kondomy. Jednalo se o stánek Renarkonu a jeho terénního programu na Novojičínsku. „Jsem tu, abych představil terénní program na Novojičínsku, který funguje tady v Odrách. Lidem, kteří jsou závislí na drogách, zprostředkovávám výměnný servis, tedy čisté jehly za použité a tak dále. Pomáhám jim ale také, pokud mají zájem si najít práci, nebo rodinám, které si nevědí rady s dítětem, jež bere drogy. Naše společnost se zabývá kromě toho i léčbou a prevencí,“ vysvětlil pracovník terénní služby Alexandr Dresler. Na Odersku se setkává pravidelně s asi třemi desítkami lidí, kteří jsou závislí na drogách. Podle jeho zkušeností jich je ve městě ale více. „Jezdíme do sedmi měst Novojičínska a Odry s Bílovcem jsou, řekl bych, „nejčistší“ města. Tyto problémy jsou zde mnohem menší než například ve srovnání s Kopřivnicí, Příborem nebo Studénkou,“ dodal Dresler.

Mezi dalšími organizacemi, které se ve středu v Odrách prezentovaly, byly mimo jiné chráněné dílny firmy Gerlich, canisterapie Elišky Knězkové a psa Nera, Charita Odry nebo také klub Zvoneček. Lidé si zároveň mohli prohlédnout vůz městské policie a dobrovolných hasičů nebo sanitku místní nemocnice.