Nápor pacientů nepolevuje, což dokládá i fakt, že v posledních dnech museli zdravotníci reprofilizovat kromě celých oddělení například už i pokoje, které běžně slouží jen pacientům po operacích jako tzv. “dospávací“ pokoje.

Ředitel Nemocnice AGEL Nový Jičín Jakub Fejfar uvedl, že o pacienty nyní pečují na třech standardních odděleních a na dvou v rámci intenzivní péče.

Boj doslova o každého zdravotníka

„Bojujeme teď doslova také o každého zdravotníka. Při obecném nedostatku sester je něco jako rychlá organizace mobilního očkovacího týmu výsledkem ochoty, profesionality a dobré vůle našich sester a lékařů, kteří se za klienty často vypravují i ve svém volnu. Očkovaní jsou lidé, kteří by se bez této služby k vakcinaci dostali opravdu jen velmi těžko,“ řekl Jakub Fejfar.

Mobilní očkovací tým tvoří dvě sestry, jeden lékař a administrativní pracovník. Tým již naočkoval na 20 seniorů v Domově DUHA v Novém Jičíně a v následujících týdnech bude pokračovat v aplikaci vakcín v dalších sociálních zařízení v kraji.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák upozornil, že všechny nemocnice v Moravskoslezském kraji jsou přetížené, zdravotníci vyčerpaní, často pracují i za kolegy a kolegyně, kteří jsou také nemocní nebo se v izolaci starají o děti s covidem.

Navýšení míst z 200 na 600

„Vše ve velmi napjaté až agresivní atmosféře ve společnosti, kterou pandemie přináší. O to více oceňuji a děkuji za kolegiální pomoc. Očkování je jediným východiskem z této krize. Senioři jsou zvlášť zranitelnou skupinou, mnozí imobilní a je pro ně problém navštívit očkovací centrum. Takže jsem velmi rád, že i v této složité situaci přijede očkovací tým za nimi,“ dodal Ivo Vondrák.

Nemocnice AGEL Nový Jičín pomáhá zvládat pandemii také navýšením míst pro zájemce o očkování, oproti 200 místům v minulých dnech navýšila skokově kapacitu až na 600 volných míst k vakcinaci denně. Mobilní očkovací tým, který již očkoval seniory, má naplánovány trasy do sedmi krajských zařízení a bude klientům podávat posilující třetí dávky.

„Všechny okolní nemocnice nyní trpí nejen nedostatkem zdravotnického personálu, ale také se snaží zvládat obrovské vypětí, způsobené současnou pandemickou vlnou. I proto je namístě poděkovat těm zdravotníkům, kteří v těžké době prokazují svou profesionalitu a sounáležitost často na úkor svého soukromí,“ doplnil Jakub Fejfar.