„Používáním horských sluncí a solárií využívajících ultrafialové záření pro dosažení nebo udržení kosmetického opálení zvyšuje riziko zhoubného nádoru kůže a oka. Evropská komise proto nedoporučuje používání umělých opalovacích zařízení lidmi s rizikovými faktory,“ varuje ve své zprávě Vědecký výbor pro spotřební zboží Evropské komise.

Experti varují před opalováním

Odborníci nedoporučují pobyt hlavně lidem s rakovinou kůže, výskytem kožních nádorů v rodině nebo těm, kteří mají po těle větší počet mateřských znamének.

„Kromě zvýšeného rizika výskytu kožních nádorů přispívají často opakované pobyty v soláriu také k urychlování tvorby kožních vrásek a předčasnému stárnutí kůže,“ přiblížil negativní dopady slunění pod umělými slunci prezident Sdružení ambulantních dermatologů ČR Petr Zajíc. Podle něj opalování v soláriích není bezpečné nikdy a nejlepší je do nich vůbec nechodit.

„Pokud je však někdo i přes varování lékařů navštěvuje, měl by dvakrát ročně chodit na kontrolu ke kožnímu lékaři. Ten může včas odhalit případné nádorové změny na kůži,“ radí odborník Zajíc.

Do mezinárodní kontrolní akce zaměřené na bezpečnost solárií se v minulých dnech zapojila také Česká obchodní inspekce. „Hlavním cílem je kontrola výrobců, dovozců, distributorů a provozovatelů solárních studií, abychom vy-loučili nebezpečné výrobky a služby,“ uvedl mluvčí in-spekce Marek Ženkl.

Inspektoři tak navštíví studia a salony solárií, sportovní centra, aquaparky, bazény, hotely a zdravotní zařízení. Zkontrolují, zda provozovatelé používají správná zařízení, zda pravidelně mění trubice a dodržují zákaz používání solárií mladšími osmnácti let. Obsluha také musí upozornit na nutnost nošení ochranných brýlí a možné riziko rakoviny. Mezi dvěma ozářeními navíc musí být minimálně osmačtyřicetihodinová prodleva.