„Potřetí bude sedět v kabině svého závodního kamionu sám bez navigátora, což je naprostý světový unikát,“ připomíná na úvod mluvčí týmu Prokop Siwek.

Příborského závodníka čeká v jeho oranžovém speciálu Tatra zase o něco větší konkurence než v předchozích letech. Na strat 12. ročníku AER se postaví 150 účastníků (kategorie moto, kamiony, SXS a automobily). „Když jsem v roce 2011 poprvé startoval na Africa Eco Race, byl to ještě trochu jiný závod než dnes,“ srovnává Tomáš Tomeček.

Ilustrační foto.
Opilý mladík zastavil v Rybí auto až o dopravní značku

„Tehdy se to pořadatelé učili, některé věci ještě tolik neuměli. Ale roadbooky byly vždy perfektní, na to je René Metge machr,“ zdůrazňuje zkušený pilot a dodává: „Všechno ostatní se posunulo kupředu a už dávno je to skvělý závod. Těším se na další ročník. Bude to zase radost z jízdy, radost ze závodění!“

Stejně jako bývá již tradicí účast Tomečka na AER, tradičně jeho tým posílí i řady pořadatelů. „Asistenční vůz dosud doplňovaly dvě Tatry v úpravě balai, tedy jakési pouštní odtahovky, které pomáhají organizátorům při zachraňování soutěžících v nesnázích. Tentokrát se do Afriky vypraví dokonce tři balai a kopřivnická flotila bude čítat celkem pět vozů,“ vysvětlil mluvčí Siwek.

A v čem konkrétně bude Tomáš Tomeček zdolávat náročný africký terén? Jde o původní náklaďák Tatra 815, který si jeho řidič hýčká již od roku 2005. Má objem 19.000 cm3 a výkon 515 kW (700 koní) a letos bude mít startovní číslo 406.

Obálka do lednice neboli IN.F.Obálka pomůže seniorům i záchranným složkám.
Obálka v lednici pomáhá seniorům v nouzi

V itinerář AER 2020 je 12 etap v délce 6 tisíc kilometrů, z toho dvě třetiny tvoří měřené úseky. Cíl je u legendárního Růžového jezera v senegalském Dakaru. „Dálková rally Africa Eco Race se zrodila v roce 2008 a následujícího roku nahradila původní Rallye Dakar v tehdejších kulisách tedy v Maroku, na území Západní Sahary, v Mauritánii a Senegalu. Hlavními tvářemi závodu jsou Jean-Louis Schlesser a René Metge,“ poznamenal mluvčí Promet/Czechoslovak Group Team.

Tomáš Tomeček startuje na AER podesáté v řadě, 8x stál na stupních vítězů, z toho 3x dálkou rallye vyhrál. Má za sebou také 14 účastí na Rally Dakar.

Ilustrační foto.
Do ovcí najel vlak

Složení týmu:

Závodní Tatra 815: Tomáš Tomeček
Asistence: Pavel Kletenský, Mojmír Kuděla
Balai1: Petr Foltýn, Dominique Fauré (Fr.)
Balai2: Leopold Paďour, Ladislav Lála, Nicole Lahore (Fr.)
Balai3: Milan Křístek, Niels Hatzmann (Niz.)