V areálu Amfiteátru na Horečkách, na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic, se totiž v sobotu 4. června konala prestižní soutěž v dřevorubeckých sportech série Stihl Timbersport Czech Trophy. A bylo se na co koukat a co obdivovat.

Minuta ticha za Martina Komárka

Diváci s účastníky závodu však nejdříve uctili minutou ticha nedávno tragicky zesnulého Martina Komárka, legendy dřevorubeckého sportu. Napínavé souboje probíhaly K.O. systémem až do semifinále. Z prvního semifinále postoupil Matyáš Klíma, který porazil Zdeňka Mařase, druhým finalistou se stal Martin Kalina. Ten zvládl disciplíny rychleji než Martin Roušal, který pak v boji o bronzovou medaili porazil Zdeňka Mařase.

Štramberk za stmívání a ve světle pouličních lamp.
OBRAZEM: Tohle je Štramberk v záři večerních světel. Jste také tak okouzleni?

Finále bylo neobyčejně dramatické až do konce. Oběma závodníkům spadly odsekané části stojícího bloku v podstatě ve stejnou chvíli. Nikdo v tu chvíli nevěděl, kdo je vlastně vítěz.

Verdikt nakonec vynesl sportovní ředitel soutěže. Vítězný čas byl 1 minuta 14 vteřin a 66 setin a patřil Martinu Kalinovi, poražený Matyáš Klíma dosáhl času 1 minuta 14 vteřin a 69 setin.

Nejtěžší z dřevorubeckých sportů

Vítězný Martin Kalina po závodu v nadsázce řekl, že se soupeřem měli domluvenou remízu. „Nevím, co rozhodlo. Otočil jsem se, Matyášovi padal špalek, já jsem ho měl taky rozseknutý, fakt netuším, co rozhodlo,“ dodal Martin Kalina, jenž se, stejně jako jeho finálový soupeř, nominoval na soutěž European Trophy 2022.

Trophy je nejtěžším formátem dřevorubeckých sportů, závodníci musí bez přestávky absolvovat předepsaným způsobem čtyři disciplíny: Stock Saw - řezání klasickou motorovou pilou, Underhand Chop - přesekávání ležícího kmene, Single Buck - řezání ruční pilou a Standing Block Chop - přesekávání stojícího kmene.

Dny techniky v Kopřivnici, 4. června 2022.
VIDEO: Dny techniky v Kopřivnici tahákem víkendu. I letos nabídly novinky

Pro řezací disciplíny se používá borovice vejmutovka, která podle odborníků nejméně nasává kamení a jiný nepořádek a neničí tolik pily, pro sekací disciplíny se používá topol černý nebo osika, tedy měkké rychle rostoucí dřevo. Při řezací disciplíně se řeže blok široký 40 centimetrů, u sekacích disciplín má ležící blok 32 centimetrů a stojící 30 centimetrů.