K hracím stolkům usedlo nakonec 77 hráčů. Ti se utkali na devět kol, přičemž jedno kolo trvalo 40 minut. „Co do počtu se dá říct, že je to větší turnaj,“ poznamenal organizátor Michal Závada. Vysvětlil, že nejdůležitější domácí akcí roku je vždy mistrovství republiky. „Na něj jde dvaatřicet hráčů, kteří se kvalifikují z turnajů jako je tento. Turnajů je letos osmnáct,“ vypočetl s tím, že další klání na severní Moravě se odehrají například ještě v Bohumíně nebo Bruntále. Přestože v Novém Jičíně se scrabble hrálo poprvé, zájem předčil Závadovo očekávání. „Ještě před týdnem bylo přihlášeno třiatřicet lidí. Pak se během pár dní přihlásilo ještě jednou tolik.“

Určit, kdo patřil v Novém Jičíně k favoritům, bylo podle hlavního organizátora těžké. „Je tady spousta účastníků mistrovství, včetně posledního finalisty Roberta Vlka. Záleží však hodně na štěstí, protože když chodí špatná písmena, tak z nich slovo nesestavíte,“ prohlásil ještě před turnajem Závada s tím, že na posledním republikovém šampionátu uspěla Morava, odkud byli oba finalisté. Úspěch ale nakonec tentokrát slavily Čechy, neboť prvních pět hráčů bylo právě odtamtud. Na prvním místě skončil Podbrdský, stříbro vybojovala Markéta Gutmanová a bronz Vít Sázavský.

Mezi osmi desítkami hráčů zasedl například i známý muzikant Jaromír Nohavica. V přestávce ale moc mluvit nechtěl. „Je to výborné,“ řekl jen na adresu turnaje. Šestnáctiletý Jan Franek z Bruntálu, který patřil mezi nejmladší účastníky turnaje, byl hovornější. „Scrabble jsem dostal před pěti nebo šesti lety k Vánocům,“ vzpomínal, jak se s hrou seznámil. „Je to zábava, a navíc mi to i pomáhá. Ve škole jsem si zlepšil češtinu,“ upozornil. Že Franek scrabble ovládá, doložil už přibližně před třemi lety, kdy vyhrál juniorský republikový šampionát. „Hrajeme doma celá rodina. Objíždíme i takovéhle turnaje, i když ne zrovna pravidelně. Tak tři, čtyři turnaje do roka ale odehrajeme,“ prozradil krátce poté, co prohrál první partii dne o 12 bodů. „Bylo to hodně uzavřené, písmena jsem měl celkem dobrá, ale neměli jsme kde hrát,“ vysvětlil svou prohru.