VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sovětským vojákům se domů moc nechtělo

Frenštát pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – Přesně dvacet let uplyne 26. února 2010 od chvíle, kdy z Frenštátu pod Radhoštěm vyjela první vlaková souprava s tanky směrem na Východ. Sovětská vojska po více než dvaceti letech opouštěla Českou republiku.

22.2.2010
SDÍLEJ:

V pondělí 26. února 1990 se vlakové nádraží ve Frenštátě pod Radhoštěm stalo středem pozornosti mnoha televizních i redakčních štábů.Foto: Ivan Pavelek

Zmíněné datum by mělo být někde zapsáno zlatým písmem. Frenštát pod Radhoštěm byl totiž prvním místem v republice, odkud se okupační vojska začala stahovat. Jedním z těch, kdo tehdy byl u toho, je Dalibor Norský. V té době byl již krátce novým tajemníkem tehdejšího Městského národního výboru ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Norský byl u většiny jednání, která se tehdy udála v souvislosti s odchodem sovětských vojsk. „Měli jsme s nimi mnoho a mnoho jednání v kasárnách i na radnici. Pamatuji si, že za mnou přišel Ivan Žárský, tehdejší místostarosta a říkal, že z Prahy přišel nějaký list, abychom utvořili komisi na odchod vojsk. Jenže my už jsme ty Rusáky zpracovávali někdy od ledna. Říkal jsem Ivanovi, že už je máme rozdělané a že je to otázka dvou tří měsíců a odjedou. Měl jsem obavy, že jakmile utvoříme komisi, oni se toho chytnou a budou chtít jít pryč, až když určí ona. Tak jsem řekl: Nic, žádná komise,“ vzpomínal na hektickou dobu Dalibor Norský.

Frenštát pod Radhoštěm byl posádkovým městem. Sídlili tam tankisté a protiletadloví dělostřelci. „Na to se oni pořád vymlouvali – že to je hodně zbraní a vojska. Pořád říkali: Než to dáme dohromady, to bude nějakou dobu trvat. Ten jejich velitel, Voloďa Smirnov se jmenoval, pořád vykládal, že to není jednoduché, než se navagonuje tank, a podobně,“ přiblížil průběh tehdejších jednání Norský.

Rusům, hlavně jejich velitelům, se z Frenštátu pod Radhoštěm zpátky do „velké země“ evidentně nechtělo. Snažili se zdržovat a zkoušeli finty. Norský proto začal zkoušet také. „Když vykládal o tom, jak je náročné naložit techniku na vagony, zeptal jsem se jej na to, za jak dlouho jsou nachystaní vyrazit, když je poplach. On odpověděl, že za dvacet minut. Tak jsem mu řekl: Vyhlas poplach a jeďte,“ smál se při vzpomínce Norský.

Přesvědčit Rusy při jednáních, aby se začali balit a odjeli, prý bylo těžší a těžší. „Oni pořád argumentovali třeba tím, že mají své pokyny z divize z Olomouce a nemohou tudíž jen tak odjet,“ pokračoval Norský.

Nakonec to vyšlo. Sovětským důstojníkům barvitě vylíčili, jak vypadá situace v Evropě a že je jisté, že sovětská vojska půjdou pryč z celé Evropy. „No, a řekl jsem jim: Když budete první, tak se doma dostanete ještě do kamenných kasáren. Ale ty tisíce lidí, kteří přijdou po vás, už třeba nebudou mít kam jít a některým nezbude než spát ve stanech. Čím později přijedete, tím horší budete mít podmínky,“ pokračoval ve vyprávění Norský.

Právě tyto věty zřejmě padly na úrodnou půdu, neboť krátce nato se sovětští vojáci začali chystat k odjezdu. V pondělí 26. února se konečně první souprava s technikou a doprovodem rozjela. Stalo se to, v co by ještě před rokem nikdo nevěřil. Ve městě v krátké době, od listopadu, opět zavládla vlna euforie – Rusové odcházeli. „Bylo to fajn. Jen mě trochu mrzí to, že se v této souvislosti o městě příliš nemluví. Viděl jsem nějakou brožuru o odchodu Rusů a o Frenštátu tam nic není. Přitom Frenštát byl první, odkud začali odjíždět,“ uzavřel Norský.

Autor: Ivan Pavelek

22.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT