VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spálov se stal krajskou Vesnicí roku

Novojičínsko - Zlatou stuhu a čtvrt milionu korun získal Spálov, který zvítězil v krajském kole soutěže Vesnice roku 2009. Na třetí příčce se umístila Skotnice.

16.6.2009
SDÍLEJ:

Spálov možná uvolní peníze z výhry na rekonstrukci sokolovny.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Patnáctý ročník prestižní soutěže Vesnice roku již zná své krajské vítěze. Za Moravskoslezský kraj je to Spálov, který zároveň získal Zlatou stuhu, jež jej opravňuje k postupu do celostátního kola. Třetí příčku obsadila Skotnice. Zelenou stuhu získal Jeseník nad Odrou za péči o zeleň a životní prostředí.

O vítězství v krajském kole a postupu do celostátního se starostka městyse Spálov dozvěděla teprve nedávno. „Určitě jsem velmi potěšena, že jsme komisi jako obec zaujali. Je to ocenění pro všechny naše občany. Patrně jsme upoutali tím, jak obec funguje. Je tady spousta občanů, kteří pracují ve prospěch obce. Máme tady množství spolků, sdružení a organizací. Mimo to jsme v minulých letech vydali spoustu publikací,“ upozornila starostka Spálova Marie Flodrová. S vítězstvím v krajském kole, tedy získáním Zlaté stuhy, se pojí i finanční odměna dvě stě padesát tisíc korun A jak využije městys získané peníze? „O tom rozhodne zastupitelstvo, možností je opravdu mnoho. Máme tady rozestavěný objekt sokolovny, chceme vyměnit okna ve škole a tak dále. Částka bude využita jen pro prospěch obce, abychom se posunuli zase o krůček dál v našich záměrech, které máme,“ uzavřela Flodrová.

Pomyslný bronz získala obec Skotnice. Ta by měla získat ohodnocení ve výši jednoho sta tisíc korun. „Potěšilo nás to a těší to i naše občany, kteří se už od pondělka chodili na úřad ptát, jestli je to pravda, a říkali, že z toho mají rovněž radost. Co se týče vyhrané částky, záleží to na krajském úřadě. Zatím to nevíme jistě,“ sdělila starostka Skotnice Anna Mužná. Peníze by obec použila na úpravu veřejných prostranství u vývěsných skříněk, kde má Skotnice zájem vybudovat odpočívadlo pro místní občany. „Nejvíce si vážím aktivit zájmových spolků, přístupu občanů a jejich podpory,“ dodala Mužná.

Do soutěže se přihlásilo celkem 12 obcí v Moravskoslezském kraji. Určit pořadí v soutěži proto nebylo nic jednoduchého. „Myslím si, že to bylo velmi složité, protože tři až čtyři obce na tom byly velice dobře a měli jsme trošku potíž vybrat tu nejlepší. I když byla komise desetičlenná, takřka jednomyslně jsme se shodli na pořadí,“ prozradil Zdeněk Vajda, předseda krajské hodnotitelské komise. Vajda je také starostou Závišic, které v krajském kole zvítězily před dvěma lety.

Soutěž Vesnice roku vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR.

Autor: Věra Růčková

16.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení