Několik desítek malých i velkých obyvatel Spálova se v neděli odpoledne sešlo na návsi. V davu bylo k vidění mnoho rozmanitých výtvorů znázorňujících symbol zimy. Některé připomínaly ohyzdné stařeny či starce, objevila se dokonce ošklivka Katka. Ve tři hodiny průvod vyrazil k hornímu konci. Letos ovšem bez dechovky. „No, máme s tím jenom problémy. Ty děcka jdou moc rychle a loni když ještě šla dechovka, tak jí utekli. Byla to ostuda,“ řekla Jaroslava Šustková, ředitelka Základní školy ve Spálově, která od roku 2000 společně s Vlastivědným kroužkem ve Spálově organizuje vynášení smrtky ze vsi.

Podle Šustkové Spálovští nosili Smrt s několika přestávkami už před druhou světovou válkou i po ní. Organizovaně to začalo v roce 1959, kdy to převzal organizačně Československý červený kříž. „Každoročně průvod vyráží na jinou stranu vesnice. Letos šel k vodojemu na horní konec, příští rok půjde směrem za kostel na dolní konec. Těm postavám, které lidi nosili, se říkalo Smrťoši, Smrťáci, Morany, Mařeny a taky Klaťáci, Ti byli takoví velcí a na té tyči se klátili. Dokonce se tu nosily i Hanačky, ty byl krásně nastrojené,“ vyprávěla ředitelka a dodala, že z vyprávění ví, že lidé vybíhali ze stavení a dívali se, jestli se na stromě poblíž nějakého domu nezachytí pentle. „Když byla ze Smrti, znamenalo, že v domě ten rok někdo zemře, když z Hanačky, dala se očekávat svatba,“ vyprávěla Šustková a dodala, že kromě Hanaček, skončily všechny smrtky v ohni,“ pokračovala Šustková.

Nejinak tomu bylo i tuto neděli. Děti postupně naházely symboly zimy do ohně, aby se mohly těšit na jaro. Snad jen jedinou výjimkou byla ještě ne šestiletá Zuzanka, která brekem a slzičkami v očích přemluvila tatínka od likvidace jejího výtvoru. Babička ale byla neoblomná a využila chvilky, kdy dívenka řekla ano. V tu chvíli letěla Smrtka do ohně, jenže vzápětí se opět ozval dívčí pláč. Zuzanka přitom neabsolvovala pálení smrtek poprvé. „Ale tato se jí moc líbila,“ řekla babička. „Nechtěla jsem ji tam hodit,“ pofňukávala dívenka ještě chvilku, ale pak uznala, že aby do Spálova přišlo jaro, bylo nutné smrtku spálit.