Bartošovičtí ochránci přírody přijali v pátek 17. srpna dopoledne do své péče mladého orla mořského, který pozřel otrávenou návnadu. „Dravec vykazuje špatnou motoriku, je v depresi, malátný a má anemické sliznice," uvedl Petr Orel, vedoucí záchranné stanice živočichů v Bartošovicích. Tyto příznaky odpovídají otravě po požití jedu na potkany.

Orlovi byly podány vitaminy a další podpůrné prostředky. Jeho další osud je však nejistý. Obsažený jed totiž zabraňuje srážlivosti krve a zvířeti hrozí vykrvácení. „Orel byl nalezen na hrázi bartošovických rybníků a vzhledem k pohybu dalšího mladého jedince a dospělých ptáků v oblasti můžeme konstatovat, že se s velkou pravděpodobností jedná o jedno z vyvedených mláďat v katastru obce Hladké Životice," sdělil Petr Orel.

Stav orla mořského byl i v úterý dopoledne nejistý. „Největším problémem je to, že zatím nepřijímá potravu a je stále v silném stresu," informoval Petr Orel s tím, že za chvíli jej bude opět kontrolovat a vyšetřovat veterinář a je otázka, zda se jeho stav zlomí k lepšímu, či horšímu. Záleží také na tom, kolik otráveného masa pozřel a nakolik byly zasaženy jeho vnitřní orgány.

Je to ojedinělý případ

Jak už Deník informoval, nemají to tito majestátní dravci v Chráněné krajinné oblasti Poodří jednoduché. V posledních týdnech je velmi ohrožuje zatím neznámý pachatel. Nejprve došlo k pokácení stromu, na kterém orli zahnízdili, poté byly nalezeny otrávené návnady. Mezi těmito událostmi je přímá souvislost.

Jak Novojičínský deník zjistil, s něčím podobným se ochránci v okrese dosud nesetkali. Oba případy mají na stole kriminalisté z novojičínské policie.

Petr Gřes, novojičínský policejní mluvčí, k případu poznamenal: „Policie přijala toto oznámení v pátek. Kriminalisté na případu pracují ve spolupráci se záchrannou stanicí živočichů. Pátrání je teprve na začátku. Neznámý pachatel je podezřelý z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy."

SIMONA MIKŠOVÁ