Ceny 400gramového balení margarínu Flora, respektive půlkilogramového balení ramy, které se ještě v dubnu daly nakoupit mezi 29,90 až 33,90 koruny, šly v posledních dnech prudce nahoru. Koncem minulého a počátkem tohoto týdne se v ostravských obchodech prodávaly za ceny, které se blížily hranici čtyřiceti korun.
Například za ramu zaplatil zákazník během víkendu v Tesku i Intersparu 38,90 koruny, stejnou cenu účtovali i počátkem tohoto týdne v prodejnách Plus či Billa. Penny market prodával ramu ještě za 31,90 koruny. Půlkilogramové balení flory nabízeli obchodníci většinou za 39,90 koruny.
Už několik týdnů zákazníci také sledují prudký nárůst cen olejů. Například za litr slunečnicového oleje si obchodníci účtují ceny od sedmatřiceti až po osmačtyřicet korun. Libor Kytýr, mluvčí společnosti Ahold, která v tuzemsku provozuje prodejny Hypernova a Albert, uvedl, že růst cen olejů je způsobený zvyšováním cen základních surovin v celé Evropě. „Dodavatelé přicházejí s požadavky na zvýšení svých dodavatelských cen. To se samozřejmě promítá také do konečné ceny pro spotřebitele,“ dodal Kytýr. Naopak máslo, jehož ceny prudce vyletěly nahoru loni na podzim, pořídí lidé v současnosti výrazně laciněji. V některých obchodech se 250gramové balení dalo včera pořídit i za 19,90 koruny. To je proti cenám z loňského října téměř o polovinu méně.
Z porovnání cen devíti druhů základních druhů potravin zjišťovaných letos v únoru a ve čtvrtém květnovém týdnu vyplývá, že kromě margarínu a olejů o tři až čtyři koruny podražil také kilogram mouky. Celkově by zákazník za nákup proti únoru v těchto dnech připlatil o šest až deset korun více.
U mléka, pečiva, cukru, piva, mražených kuřat i salámu poličan zůstaly ceny na stejné úrovni.
Zdražování dojde dech, až posílí dolar
Ostrava - Výkyvům celosvětové ekonomiky se neubráníme. Kdyby nebylo globálního zdražování, taky by se u nás nezdražovalo. To si myslí ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Podle ní jsme na globální vlivy citliví, protože většinu potravin dovážíme. Není proto nic divného, že se k nám přenášejí například problémy s nedostatkem rýže. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat,“ konstatuje ředitelka Next Finance.
Odhady, kdy by se růst cen potravin měl ve světě zastavit, se různí. Některé hovoří o třech a některé dokonce o deseti letech. „Já bych ale v tomhle ohledu byla poněkud optimističtější,“ říká Markéta Šichtařová.
„Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“
Vzhledem k tomu, že by dolar měl začít výrazněji posilovat koncem roku, mohl by současnému zdražování dojít dech už za pár měsíců. (vj)