VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Specializovaná léčba rakoviny

Nový Jičín - Novojičínská nemocnice získala jako jedno ze 14 zdravotnických zařízení v zemi statut centra vysoce specializované péče v onkogynekologii. Ročně zde odhalí kolem čtyř set zhoubných gynekologických nádorů.

17.11.2013
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Statistiky monitorující výskyt rakoviny děložního čípku u českých žen jsou alarmující. Každý rok zde onemocní zhruba tisíc žen a čtyři sta z nich zákeřnému karcinomu podlehne. Česká republika tak v Evropské unii patří k zemím s nevyšším výskytem rakoviny děložního čípku. A nejen to.

Statut až do roku 2018

„Stoupá výskyt také jiných onkogynekologických onemocnění, například rakoviny dělohy nebo vaječníků," přiznává Hana Szotkowská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, který provozuje novojičínskou nemocnici.

Právě ta, respektive její Komplexní onkologické centrum, je nově součástí speciální sítě onkogynekologických center. Statut jako jedna z mála v zemi získala až do roku 2018. Síť tak tvoří určitou nadstavbu komplexních onkologických center.

Pomáhá i da Vinci

„V současné době se zabýváme léčbou jednoho z největších počtů gynekologických zhoubných onemocnění v České republice za použití nejmodernějšího přístrojového a operačního vybavení, včetně laparoskopických sestav nejvyšší třídy full HD či speciálního ultrazvukového kavitronového disektoru," prozrazuje primář gynekologicko- -porodnického oddělení Pavel Bartoš. Operatérům pomáhá při zákrocích také specializovaný přístroj da Vinci, využívající moderního čtyřramenného robota.

„Naše pracoviště je výjimečné i v tom, že operační výkony jsou individualizovány pro jednotlivé pacientky, a to i s ohledem na operační přístup. Důraz je kladen zejména na minimálně invazivní přístupy," prozrazuje primář a dodává, že lékaři v nemocnici nejčastěji operují karcinomy děložního čípku, vaječníků nebo dělohy.

Ministerstvo zdravotnictví obhajuje vznik specializovaných center tak, že se pacienti dostanou rychle do center, která mají s léčbou onkologicky nemocných pacientek největší zkušenosti, a mají tak větší šanci na vyléčení.

Snížení nákladů

„Řada prací v minulosti doložila lepší prognózy pacientek a lepší výsledky léčby, pokud jsou prováděny specialistou onkogynekologem v centru s dostatečným počtem pacientů. Rychle se rozvíjí i oblast diagnostická, vyžadující nákladné přístrojové vybavení, specializovaná vyšetření, ale i vysokou erudici vyšetřujícího," zdůvodňuje vytvoření speciální sítě ministerstvo zdravotnictví. Zároveň si úřad slibuje snížení nákladů na péči. „Každé pracoviště se získaným statutem musí například ročně ošetřit minimálně 100 nových záchytů gynekologických zhoubných nádorů a provést minimálně 60 radikálních operací. Novojičínská nemocnice přitom ročně ošetří celkem 400 nových záchytů, tedy čtyřikrát víc, než požadovalo ministerstvo zdravotnictví," vysvětluje dále Hana Szotkowská s tím, že před vytvořením sítě Komplexních onkologických center se léčba rakoviny v Česku dala přirovnat spíše k loterii se zdravím.

Velké rozdíly v léčbě rakoviny

Například vzrůst úspěchu a kvality léčby rakoviny prsu napříč nemocnicemi byly dříve v České republice rapidní. „Koncentrace do center je zcela jednoznačně správným systémovým krokem k zajištění špičkové onkogynekologické péče pro všechny pacientky na území celé republiky," uzavírá ředitel novojičínské nemocnice Dostalík.

Kritéria k zařazení do sítě center připravil tým zástupců ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven, odborných společností a zástupců poskytovatelů zdravotní péče pracujících v komisi pro vysoce specializovanou péči v oboru onkogynekologie.(edm)

Autor: Adam Knesl

17.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Jakub Janda
8

Skokan Janda doskočil až do sněmovny, s Plocem se v lavici nepotká

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

/ROZHOVOR/ „Nemám ambici být ministrem. Ale v politice nikdy neříkej nikdy,“ konstatoval v povolebním rozhovoru pro Deník hejtman a nově i poslanec Ivo Vondrák (ANO).

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení