Nesem vám noviny… Takto symbolicky, právě touto vánoční písní, začne již osmý ročník jedné z největších předvánočních akcí, která se ve stejnou dobu uskuteční ve stovkách měst a obcí v České republice, ale i na Slovensku, v Německu a v dalších zemích. Na Novojičínsku se letos bude zpívat na jedenácti přihlášených místech, což je dosavadní rekord.

Už posedmé budeme společně zpívat na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, kde již zhruba v 17.30 hodin začne rozezpívání se sborem Kulihrášek, přípravky novojičínského pěveckého sboru Ondrášek, pod vedením sbormistra Josefa Zajíčka. Ten každoročně dokazuje, že umí vést i sbor, který čítá okolo pěti stovek zpěváků tak jako tomu bylo kupříkladu loni.

Téměř dvouhodinový program připravili i letos ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde budou mít minimálně ve sborech zastoupení také obce Tichá a Trojanovice. Na místním náměstí Míru začne program krátce před půl pátou odpoledne. Postupně se na pódiu vystřídají sbor ZŠ Tyršova Švitorky, děti ze ZŠ Trojanovice, Tichavjánek, Sedmikvítek, Senza Band ze ZUŠ a Valašský vojvoda z Kozlovic. Ti všichni se v 18 hodin spojí a společně s lidmi na náměstí začnou zpívat stejné koledy jako lidé na dalších místech.

Ve Studénce začne akce v 17 hodin na náměstí Republiky a společné zpívání podpoří děti ze ZŠ Sjednocení, v nedalekém Bílovci se zpěv koled ponese z nádvoří zámku, kde vystoupí Pěvecký sbor Bílovec spolu s Kulišáky ze ZŠ Komenského a dechovkou Rozmarýnka. V Příboře se i letos bude zpívat na náměstí S. Freuda, kde program začne v 17.30 a hlavním pěveckým tahounem bude sbor Schola.

Již několik let se do akce Česko zpívá koledy s Deníkem připojují rovněž dvě obce. Ve Vrchách se opět sejdou u stromečku členky tamního sboru Krákorky a ti, kdož přijdou. V Kuníně se i letos bude zpívat pod vedením členek místního Klubu seniorů v parčíku před obecním úřadem.

Nově, letos poprvé, si příjemnou atmosféru společného zpívání budou moci vychutnat lidé na čtyřech dalších místech na Novojičínsku. V Kopřivnici, kde vše začne zhruba deset minut před 18. hodinu, podpoří zpívání na prostranství před kulturním domem sbory základních škol, v Odrách na Masarykově náměstí bude držet tón sólistka Jitka Jakubíková, která ale určitě nezůstane ve zpívání sama.

Nově se bude zpívat také v Kateřinicích. Tam dojdou děti v lampionovém průvodu, pošlou přání Ježíškovi a pak si společně zazpívají s rodiči a dalšími příchozími. A zpívat se vude také v Hodslavicích, u vánočního stromu na náměstí naproti obecního úřadu. Akce Česko zpívá koledy s Deníkem tam bude v režii místního Klubu seniorů.

I letos, podobně jako v předchozích letech, se budou zpívat známé koledy a vánoční písně. Kromě už zmíněné Nesem vám noviny to budou ještě Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Pásli ovce Valaši a na závěr, kdo bude chtít, může zpívat ještě vánoční píseň Vánoce, Vánoce přicházejí.

Texty všech těchto písní vydáme v příloze, která vyjde v dnešním tištěném vydání Deníku.

Připomenout si loňskou atmosféru můžete v přiložené fotogalerii: