VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o milion korun město nevyhrálo

Za nemravnou označil soud milionovou pokutu, kterou chtělo město Frenštát pod Radhoštěm po kupcích pozemku.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Pozemek, ktreý se stal předmětem dlouholetého sporu, je součástí větší plochy v centru města.Foto: Deník / Pavelek Ivan

Kauza milionové pokuty se vleče už od února 2011, kdy zastupitelé Frenštátu pod Radhoštěm odsouhlasili, že dva bratři mají zaplatit jeden milion korun smluvní pokuty za nedodržení podmínek kupní smlouvy při koupi pozemků v centru města, uzavřené v červenci 2008.

Zdá se, že nyní, je všemu handrkování konec. Po několika odvoláních se případ dostal až k Ústavnímu soudu a posléze zpět k Okresnímu soudu v Novém Jičíně, který 25. května rozhodl.

„Formou protokolu byl vyhlášen zkrácený rozsudek bez písemného odůvodnění s tím, že žaloba města pro vymáhání pokuty jednoho milionu korun se zamítá a město je povinno uhradit náklady řízení, které budou vyčísleny. Při vyhlašování rozsudku soud zdůvodnil rozhodnutí pouze ústně, kdy shledal stanovenou smluvní pokutu za nemravnou,“ uvedl na posledním zasedání zastupitelstva Frenštátu pod Radhoštěm právník města Jan Šádek a doplnil, že soud takto rozhodl zejména s ohledem na vedlejší ujednání jiné smlouvy obdobného druhu, schvalované na témže zasedání zastupitelstva pro obdobné pozemky a v téměř totožném čase. Zatímco zmíněná smlouva hovoří o smluvní pokutě jednoho milionu korun, jiná smlouva tuto pokutu nestanoví.

„S ohledem na předběžně vyčíslené náklady u soudu budu v rámci jiného bodu na dnešním zasedání navrhovat začlenění částky tři sta padesát tisíc korun do rozpočtu města za účelem úhrady případně vzniklých nákladů s tím, že současně navrhuji zastupitelstvu přijmout pověření pro radu města, jak v dané věci dále pokračovat,“ dodal právník města.

Radní města zasedli 12. července. „Rada města rozhoduje o nepodání odvolání proti rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně č. j. 12 C 105/2011-205 ze dne 25. 05. 2017,“ stojí v usnesení.

Pokutu jeden milion korun měli bratři zaplatit za to, že nedodrželi podmínky kupní smlouvy, když kupovali od Frenštátu pod Radhoštěm pozemek v centru města. Bratři se zavázali, že do deseti měsíců od podpisu smlouvy předloží stavebnímu úřadu veškeré právní dokumenty na to, aby bylo vydáno územní rozhodnutí. Jenže v termínu nedoložili stanovisko Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, které se týkalo jednoho z vedlejších pozemků. To se jim nepodařilo získat, neboť úřad dal tento pozemek do dražby. „Stavební úřad řízení přerušil, oni obdrželi výzvu k doložení dokladů a byl stanoven termín. Ten ale nebyl dodržen, a tak bylo řízení zastaveno,“ uvedla kdysi k případu vedoucí Stavebního úřadu Frenštát pod Radhoštěm Marie Chromčáková.

Bratři se hájili a dokladovali, že k nedodání termínů a nedodání dokladů nedošlo jejich vinou.

Autor: Ivan Pavelek

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení