Veřejnou zakázku Zajištění komunálních služeb ve městě Kopřivnice vyhlásilo město v březnu 2012. Nejvýhodnější nabídku podalo sdružení A.S.A., což nyní město Novojičínskému deníku potvrdilo s tím, že nabídková cena byla jediným hodnoticím kritériem.

V září 2012 společnost A.S.A. dostala na vědomí výsledek soutěže, jenže ten krátce nato napadla společnost SLUMEKO, která do té doby komunální služby v Kopřivnici zajišťovala a kterou město ze sta procent vlastní.

Neřešitelné procesní otázky

Případem se začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Před necelým měsícem, 18. dubna, Rada města Kopřivnice zmíněné zadávací řízení zrušila s odvoláním se na zákon o veřejných zakázkách. Jako důvody uvedli čtyři radní, kteří byli pro zrušení, uplynutí dlouhé doby od zahájení řízení.

„Neřešitelné procesní otázky, jejichž řešení nelze odvodit od zákona ani ze zadávacích podmínek, zjištění možného porušení postupu předepsaného zákonem, který již nelze napravit…," stojí také v odůvodnění kopřivnické městské rady.

Negativní ekonomické dopady

Vítěz původní soutěže, společnost A.S.A., se ale s tímto verdiktem nechce smířit. „Rada města jedná dle našeho právního rozboru protiprávně a současně finančně poškozuje město. Za poslední dva roky, kdy se snaží o zrušení tendru, zaplatilo město Kopřivnice na službách prokazatelně o téměř deset milionů korun více, než by si podle vítězného projektu účtovala společnost A.S.A.," tvrdí v tiskové zprávě, kterou Novojičínský deník obdržel, Petr Morávek z vedení společnosti A.S.A.

Zástupci společnosti A. S. A. poukazují na skutečnost, že jedním z důvodů pro zrušení soutěže, které město uvádí, jsou negativní ekonomické dopady v případě, že by zakázku nezískala společnost SLUMEKO. „Z důvodů, které zadavatel uvádí jako argumentaci ke zrušení, je zřejmé, že jde o čirou spekulaci bez reálného základu, a že jednoznačně upřednostňuje výhru jednoho konkrétního subjektu, a to společnosti SLUMEKO," uvádí mluvčí společnosti A.S.A. Šárka Býmová.

Podle společnosti A. S. A. město zrušilo výběrové řízení v rozporu se zákonem. „Na základě tohoto verdiktu se společnost A.S.A. rozhodla řešit situaci právní cestou. V současné době předkládá své námitky zadavateli výběrového řízení, kterým je město Kopřivnice," stojí dále ve zprávě.

V prosinci loňského roku předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj původní rozhodnutí „svého" úřadu v této věci zrušil a vrátil mu jej k novému projednání.