O konci Lumíra Kaválka ve funkci ředitele muzea, pod nějž spadají také Technické muzeum Tatra, Lašské muzeum a muzeum Fojtství, rozhodla jednohlasně správní rada Regionálního muzea, ve které společně zasedají zástupci města Kopřivnice a automobilky TATRA TRUCKS.

Vedením muzea správní rada dočasně pověřila Jana Jurkoviče, vedoucího odboru investic a správy majetku společnosti TATRA TRUCKS. „Bude zastávat funkci do doby, než bude vybrán nový manažersky zdatný kandidát,“ sdělila mluvčí města Kopřivnice Jana Hromočuková.

Správní rada k personální změně uvádí: „Děkujeme Lumíru Kaválkovi za práci, kterou jako ředitel muzea během let svého působení odvedl. Správní rada je však zcela jednotná v tom, že bylo potřeba udělat tuto personální změnu.

Muzeum potřebuje v čele člověka, který dokáže standardně a nekonfliktně komunikovat se svými zakladateli a partnery muzea a který se bude podílet na naplnění vize dvou technických muzeí, která se v Kopřivnici postupně realizuje, jednoho zaměřeného na osobní vozy, druhého na nákladní a užitkové.“

Správní rada muzea předpokládá, že hledání vhodného kandidáta na pozici nového ředitele potrvá několik měsíců.

Lumír Kaválek se ve funkci ředitele kopřivnického muzea ocitl dvakrát. Poprvé opouštěl místo v srpnu 1999. To byl zhruba rok a půl ve funkci a pracovní poměr ukončil dohodou. Podle jeho tehdejšího vyjádření byly za ukončením pracovního poměru osobní protiklady mezi představou o jeho možnostech a schopnostech a realitou, která mu je neumožňovala prosadit.

„Odchod souvisí i se změnou ve vedení města,“ sdělil tenkrát Lumír Kaválek.

V komunálních volbách na podzim roku 1998 totiž do té doby vládnoucí ODS vystřídala ČSSD a v čele města stanul Jiří Tichánek, jenž v souvislosti s odchodem Lumíra Kaválka hovořil i o některých pochybeních, kterých se měl dopustit.

Po osmi letech Lumír Kaválek vyhrál ve výběrovém řízení a v roce 2007 opět se stal ředitelem Regionálního muzea v Kopřivnici o. p. s. Podle tehdejší mluvčí kopřivnické radnice Lenky Herákové byl nejlepším z šesti uchazečů výběrového řízení.

„Pokud se před lety objevily nějaké informace o pochybeních, současná správní rada o nich nemá žádné důkazy. Proto se jimi ani nezabývala,“ doplnila tenkrát Lenka Heráková.