„Způsob výplaty si určuje příjemce na žádosti o dávku. Peníze se vyplácejí buď na bankovní účet, nebo v hotovosti prostřednictvím pošty. V případě hotovostní výplaty hradí pojištěnec náklady za doručení. Do zahraničí se dávky nemocenského pojištění vyplácejí pouze na účet příjemce u peněžního ústavu, a to na jeho náklady. Pokud nárok na nemocenské zaměstnanci vznikl ještě před prvním lednem letošního roku, bude mu nadále nemocenskou až do skončení pracovní neschopnosti, nejdéle však do konce roku 2009, vyplácet zaměstnavatel,“ uvedla Fraňková.
Pokud okresní správa sociálního zabezpečení obdrží potřebné doklady co nejdříve, je schopna vyplatit dávky nemocenského pojištění i ve lhůtě kratší než 30 dní.
Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, že v roce 2006 bylo v celé republice evidováno 2,87 milionu pracovních neschopností, při kterých lidé prostonali téměř 105 milionů dnů. Jedna pracovní neschopnost trvala průměrně 36,49 dne. V období leden až listopad 2008 evidovala ČSSZ 2,05 milionu pracovních neschopností. Za jedenáct měsíců loňského roku lidé prostonali celkem 81,48 dnů. Jedna pracovní neschopnost trvala průměrně 39,55 dne.