Naposledy byli policisté úspěšní v Odrách. Tam lze malůvky vidět na jednom z domů na náměstí, na staré zámecké zdi i na mnoha dalších objektech. Ve čtvrtek 6. března 2008 policejní komisař zahájil vyšetřování činu jinak trestného jako poškozování cizí věci. Důvodem bylo, že pachatelé byli nezletilí. „Čtveřice chlapců si koupila červenou barvu ve spreji, kterou postříkala různými obrazci nejprve mysliveckou boudu v areálu Skalní sklepy v Odrách, dále vodojem na Sokolovské ulici v Odrách a novinový stánek na ulici Nadační,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že Posledním terčem malířského umění hochů se stala garáž na Nadační ulici v Odrách. Celkově hoši způsobili škodu za více než tři tisíce korun. Již předtím někdo v Odrách nastříkal sprejem různé barevné nečitelné nápisy a obrazy. Škoda se vyšplhala na dvacet tisíc korun.

Zatím asi největší škodu napáchala organizovaná parta sprejerů v Kopřivnici. Ke zviditelnění si vybrali dům v ulici Pod Moravií. „V průběhu letních prázdnin neznámý pachatel poškodil postříkáním sprejem a fixem vnitřní omítky domu, stropní podhledy ve vestibulu domu, poštovní schránky, výtahovou kabinu, zárubně dveří a plechovou skříňku od požárních hadic,“ vypočetl tehdy působení sprejera Pavel Šustek z novojičínského okresního policejního ředitelství. Majitel domu, Oblastní stavební bytové družstvo Kopřivnice, vyčíslil celkovou škodu na 140 tisíc korun.

V Novém Jičíně zase zřejmě měli sprejera provokatéra. Ten si vybral pro své umění fasádu budovy na Divadelní ulici, ve které sídlí Okresní státní zastupitelství. Na budovu nastříkal bílou barvou nápis SGC o rozměrech 41 krát 78 centimetrů vyvedený bílou barvou, druhý nápis nad ním sprejer vyhotovil fialovou barvou a okraje písmen SGC zvýraznil černou. Tento nápis má rozměry 160 krát 270 centimetrů. Poslední dílko bylo oranžové barvy. Vpravo od dvou předchozích je touto barvou nápis My2, o rozměrech 230 krát 105 centimetrů. Škoda činila sedm tisíc korun.

Právě v Novém Jičíně se rozhodli, že grafitti po sprejerech zkusí čistit. Proto si zástupci radnice a bytového podniku loni na jaře pozvali do města i specializovanou ostravskou firmu, která se znečištěnými venkovními plochami zabývá. „Používáme tlakovou nádobu, přes kterou se dostává na fasádu abrazivo. To vyčistí špínu i od ptačího trusu či graffiti,“ vysvětlil Jaroslav Freitag ze specializované ostravské firmy, který odborný nástřik vyzkoušel na budově Mendelovy střední školy i ploše poblíž stojícího novinového stánku.

„Způsob čištění, který firma předvedla, je náročný a nákladný. Je to spíše na menší plochy, na velká místa je efekt minimální. Proto hledáme další způsoby čištění, zvažujeme oplachování,“ doplnil místostarosta. „Způsob čištění na příliš velké plochy není,“ potvrdil Freitag. „Pokud to dovolí stav objektu, tak se na celoplošná místa dají použít i jiné abrazivní, tedy brusné, metody nebo chemické čištění,“ vysvětlil. Bytový podnik města má však jasno. „Ostravská firma se sama nabídla, oslovíme ještě další firmy,“ dodal ředitel bytového podniku Miloslav Holiš.