Rozhodnout o tom, kde v budoucnu vznikne nejvhodnější legální stěna pro malby sprejem zvané graffiti, to je úkol, který čeká na kopřivnické radní a místní dětské zastupitelstvo. Ve čtvrtek 22. dubna v odpoledních hodinách se proto bude v konferenční místnosti radnice konat veřejné projednání.

Problematikou, že mladí kopřivničtí umělci, nemají prostor pro legální tvoření svých výtvarných počinů, se radní v minulosti již několikrát zabývali. Na základě lednového jednání dětských zastupitelů se starostou Josefem Jalůvkou a architektem města Milanem Šmídem bylo pak navrženo celkem pět možných lokalit, kde by mohla legální stěna pro graffiti vzniknout. Výsledkem jednání bylo také vyhlášení ankety, v níž mohli na internetových stránkách dětského zastupitelstva i ostatní obyvatelé města hlasovat, kde by se jim stěna nejvíce zamlouvala nebo nejméně vadila. Přes skutečnost, že nejpreferovanějším místem bylo oplocení kopřivnického skateboardového areálu, ale konečné rozhodnutí zatím nepadlo.

„Na čtvrtečním veřejném projednání budou představeny výstupy všech předchozích jednání a také výsledky hlasování, která probíhají nejen na webu dětského zastupitelstva, ale také na některých kopřivnických školách. O tom, která z nabízených lokalit bude předložena zástupcům města ke schválení, rozhodnou účastníci projednání,“ informoval o chystaném průběhu koordinátor dětského zastupitelstva David Monsport.

Snaha využít stávající stěny

Nabízených lokalit bylo podle Monsporta pět a mladí je vybírali spolu s městským architektem. „Všechny lokality dětské zastupitelstvo probíralo s architektem Šmídem,“ potvrdil Monsport a pokračoval: „I když byla navrhována i některá místa, kde by se stěna určená pro grafitti musela udělat, ve většině případů byla snaha o to, aby byly využity stěny, které již existují.“

Vytipovaných míst bylo pět a vždy šlo o pozemky, které město Kopřivnice vlastní. „V jednání jsou prostory u Tatrovanky, plot u skateparku, dále volná plocha u azylového domu na ulici Záhumenní a ještě zelený pás u přístupového chodníku vedoucího podél Kopřivničky,“ uvedl Monsport. Nevýhodou při konečném výběru by mohlo být, že na daném místě doposud nestojí žádná využitelná stěna či plot. V takovém případě by totiž město, nejspíš z vlastních prostředků, muselo plochu, vhodnou pro graffiti, postavit. Kde by se získaly peníze a jak by to vlastně celé vypadalo, zatím netuší ani Monsport: „Je otázka, zda by se postavila stěna speciálně pro graffiti, protože do její stavby by samozřejmě bylo potřeba investovat peníze.“

Kopřivnice nebude se svou stěnou určenou graffiti první. Již nějakou dobu ji totiž mají i v Novém Jičíně. „Již před pár lety jsme ve městě pro sprejery vyhradili takovou stěnu, nebo spíš betonový plot, který vede mezi fotbalovým stadionem a tenisovými kurty,“ uvedl novojičínský tiskový mluvčí Josef Gabzdyl a dodal: „Protože byl, do té doby velmi nehezký, plot velmi rychle zaplněn, Nový Jičín se teď zabývá vytypováním dalších lokalit určených pro graffiti.“

Ať už v Kopřivnici bude využita nějaká stávající stěna, či se bude muset nová postavit, již nyní je skoro jasné, že sprejeři budou mít místo, kde bude průchod jejich fantazií zcela legální.