„Prvních sto operací potvrdilo předpoklady, kvůli kterým jsme tuto laparoskopickou operaci zaváděli. Zákrok snižuje nutnost podávání krevních transfuzí a léků proti bolesti vpooperačním období. Odpadá poměrně rozsáhlý kožní řez, snižuje se riziko pohmoždění tkání během operace, je výrazně zlepšená vizualizace oblasti operace pomoci optiky, minimalizují se krevní ztráty, zkracuje se doba hospitalizace a pacienti se rychleji vracejí kběžnému životu a svým aktivitám,“ tvrdí primář urologie Miroslav Štursa. Namísto rozsáhlého kožního řezu má pacient jen čtyři malé ranky a jizvičku, kterou lékaři tahají ven prostatu s nádorem.

Při radikální prostatektomii lékaři pacientovi odstraní kompletně celou prostatu včetně pouzdra a semenných váčků. Hlavním cílem je vyléčení rakoviny prostaty, zachování udržení moči a pokud možno i zachování sexuálních funkcí pacienta. Srozvojem minimálně invazivních metod se významně snižuje zátěž operačními a pooperačními komplikacemi pro pacienta. Novojičínská nemocnice moderní metodu začala využívat vrámci onkologického zaměření pracoviště a úzké spolupráci s místním Onkologickým centrem J. G. Mendela.

Urologické oddělení novojičínské nemocnice je pracovištěm, kde je laparoskopická operace pro rakovinu prostaty hlavní operační metodou. Operaci v Novém Jičíně podstupují pacienti ze širokého regionu, ale i zČech a Slovenska. Operační metoda se postupně rozvíjí i na jiných pracovištích vrepublice. První laparoskopické radikální prostatektomie se ve světě uskutečnily již počátkem devadesátých let minulého století, rozsáhlejšího rozvoje metody odborníci dosáhli až na přelomu století.