Stavba ze 16. století, které ve městě neřekne nikdo jinak než Stará pošta, patří mezi nejhodnotnější domy ve městě. Jak to u takových oprav bývá, i zde na stavaře i investora čekalo nejedno nemilé překvapení.

NEPLÁNOVANÉ OPRAVY

Oprava památkově chráněné renesanční budovy z roku 1563 probíhala za provozu kulturního zařízení. Sídlí zde městské kulturní středisko, jehož součástí je výstavní síň Stará pošta, klub Galerka nebo Coffeemusicbar.

„Po odkrytí zdiva se bohužel zjistil nevyhovující stav ocelových výztuží pilířů. Statik navrhl nahrazení výztuží ocelovými pruty. Ty se musely zasunout do vodorovných frézovaných drážek a vrtů. Dále byla provedena lokální dozdívka chybějícího zdiva a vnitřní zpevnění tlakovou injektáží,“ vysvětli Michal Hub z odboru majetku, rozvoje a investic novojičínské radnice.

Kolemjdoucí na první pohled odhalí, že dům s dvoupodlažními arkádovými lodžiemi má novou fasádu, stavebním zásahem prošla i střecha, krovy a klempířské prvky.

PŘISPĚLO MINISTERSTVO

„V interiéru se sanovaly omítky, repasovaly se podlahy, dveře a okna, v podkroví se okna měnila za nová. Nad rámec původních plánů se musely staticky zajistit čelní pilíře budovy. Rekonstrukce přišla na necelé 3,2 milionu korun, téměř 700 tisíc korun pokryje dotace z ministerstva kultury,“ sdělila Marie Machková, mluvčí novojičínské radnice.

Dům na Masarykově náměstí, který nechal v 60. letech 16. století postavit purkmistr Ondřej Řepa, je do dnešních dnů téměř v původním stavu. „Zásadní rekonstrukce proběhla akorát v 70. letech 20. století, kdy byly v podkroví zřízeny kancelářské prostory,“ doplnil Michal Hub.