Zato například lidé v Královéhradeckém kraji jsou jiní, více recyklují a za odměnu jim stačí dobrý pocit.

Staré mobilní telefony se lidem válejí v šuplících, komorách, někdo je dává na hraní dětem. Čtyři z pěti obyvatel kraje přitom vlastnili ve svém životě minimálně tři mobilní telefony, někteří dokonce pět a více. Téměř nikdo ale neodnese staré zařízení do prodejny operátora, kde mobil ekologicky zlikvidují. Vyplývá to z průzkumu společnosti Data Collect.

Tendenci schovávat si mobily mají přitom hlavně ženy. Výjimkou není ani Alena Končalová z Ostravy. „Mám doma poházené různě v krabicích nejméně čtyři moje staré mobily. Je to skladná věc, která nezabere moc místa. Vždycky jsem si říkala, co kdyby se mi náhodou ten nový pokazil, tak ať mám zálohu,“ vysvětlila. Většina lidí v kraji přitom ví, že by se staré mobily neměly vyhazovat do běžných popelnic. Obsahují totiž látky, které jsou škodlivé pro životní prostředí, ale dají se také užitečně znovu využít. Kromě plastu totiž obsahují měď, nikl, zinek, stříbro, cíno-olověné pájky či další kovy včetně chromu, kobaltu, a starší přístroje i rtuť. A většina lidí, celých pětašedesát procent, také ví, kam telefon donést k recyklaci. Přesto tak činí pouhé jedno procento lidí. Na rozdíl například od obyvatel Královéhradeckého kraje, kde mobily recykluje devatenáct procent lidí.

Raději schovat

Moravskoslezský kraj je jedním z těch, kde si lidé mobily doma zvlášť rádi „syslí“. Podle průzkumu si je pro případ nouze nechává téměř polovina obyvatel. Pětina daruje telefony, které již nepotřebuje, svým přátelům, známým nebo dětem. Liší se tak například od Pražanů, kde se starých mobilů zbavuje tím, že je rozdá, až dvaačtyřicet procent respondentů.

Největší motivací pro obyvatele kraje, aby starý mobil k recyklaci odevzdali, jsou materiální výhody. Zabrala by sleva na nový přístroj. Na rozdíl od obyvatel Královéhradeckého kraje – těm je největší motivací dobrý pocit. Alespoň podle dotazníku, kde pro tuto možnost zvedlo ruku plných sedmdesát procent dotázaných.

Dostat lidi do prodejen se starými přístroji se pravidelně snaží například společnost Vodafone, která si také průzkum nechala provést. „Možnost vrátit vysloužilý mobil na našich prodejnách nabízíme již šestým rokem,“ uvedl Přemysl Filip, manažer společenské odpovědnosti Vodafonu. Za tu dobu se roční počet odevzdaných mobilů zvýšil v celé republice dvacetinásobně, pořád se jich ale daří sesbírat jen zlomek z počtu prodaných přístrojů. Vodafone přitom každoročně pořádá akce, při kterých zákazníky k recyklaci mobilů motivuje drobnou odměnou. „Letos jsou to šperky vyrobené z elektroodpadu,“ dodal Filip. Konkrétně z desek plošných spojů.