Dvaašedesátiletý starosta Fulneku Josef Dubec přišel ve čtvrtek 24. září do zasedací síně fulnecké radnice krátce před třetí hodinou odpoledne. Osobně se přivítal s některými zastupiteli, zaměstnanci úřadu i hosty.

Několik minut po třetí hodině zahájil zasedání zastupitelstva a nechal odsouhlasit složení návrhové komise. „Dříve, než přistoupíme k dalšímu bodu našeho programu, dovolte, abych oznámil svou rezignaci na funkci starosty,“ sdělil Dubec a ocitoval výňatky zákona o obcích s upřesněním, že ve funkci setrvá do 30. září.

Více k informací k odstoupení starosty najdete ZDE

„Vzhledem k tomu, že mi zdravotní stav neumožňuje vykonávat tuto náročnou funkci, rozhodl jsem se k tomuto kroku po konzultaci s odbornými lékaři. Nebylo to lehké rozhodnutí, nemám z toho osobní radost, ale nedá se nic dělat,“ pokračoval Dubec. „Necítím se příliš dobře, tak mi dovolte, abych řízení tohoto zasedání předal místostarostovi,“ doplnil ještě.

Dubec se poměrně aktivně účastnil dalšího průběhu jednání. Zhruba po třech hodinách se pak omluvil a dal se na odchod. „Končí mi vycházky,“ vysvětlil omluvně.

Ve Fulneku tak budou volit nového starostu. O tom, kdo jím bude, rozhodnou zastupitelé. Ve městě se ale již několik dnů hovoří o tom, že by novým starostou mohl být zastupitel, člen rady, Roman Mroček. O něm se také hovořilo, jako o tom, kdo údajně měl největší podíl na Dubcově rezignaci.

Mroček obvinění odmítá

„Já osobně po místu starosty nijak netoužím,“ řekl po zasedání Mroček. Stejně tak se bránil tomu, že by to byl on, kdo inicioval rezignaci starosty. „Samozřejmě, že to o mně všichni budou tvrdit, ale bylo to trochu jinak. Starosta kvůli nemoci nefungoval už sedm měsíců a mezi zastupiteli se stále častěji objevoval názor, že by se s tím mělo něco dělat. Padala i slova o odvolání, ale nikdo to nahlas nevyslovil,“ vysvětloval Mroček.

V patové situaci Mroček navrhnul, že když to bude nutné, tak on do skončení řádného volebního období Dubce ve funkci starosty nahradí. „Mi opravdu nejde o tu funkci, ale tak to přece dál nemohlo pokračovat. To město se už musí pohnout někam dál,“ pokračoval Mroček. „O tom, kdo to povede, ať rozhodne volba starosty,“ uzavřel Mroček.