Vše začalo tím, že Petržela obeslal zastupitele obce dopisem, v němž oznámil, že letos 6. května vážně havaroval služebním automobilem a že předběžná cena opravy je 200 tisíc korun. Zároveň v dopise uvedl, že technici společnosti Autoklever Nový Jičín navrhli automobil neopravovat, odprodat jej a obci nabídli výhodnou cenu v případě koupi nového automobilu Škoda Octavia 1,9 TDI za 320 tisíc korun.

Zastupitelé se měli formou per rollam vyjádřit, zda s koupí nového vozidla souhlasí, či nikoliv. Obec krátce nato zakoupila nový vůz a na zasedání zastupitelstva měli zastupitelé schválit odprodej havarovaného vozidla Škoda Octavia, pořízeného podle Petržely někdy v listopadu 2006, za 50 tisíc korun.

Když starosta přednesl tento bod, dodal, že dne 12. května rada obce přijala vysvětlení starosty k havárii. Zastupitelka Jana Víchová ale chtěla vědět podrobně, co se stalo. „Jel jsem pro energetický štítek do Ostravy a najel na kaluž. Pak jsem vjel do svodidel,“ popsal stručně havárii Petržela.

Vysvětlení ale nestačilo zastupitelce Haně Jakešové, která chtěla znát závěr policejního šetření. Když jí Petržela odvětil, že jej nezná, oponovala, že to muselo být součástí protokolu. „Já jsem to nečetl. Nemám zapotřebí číst nějaké slinty,“ vyjádřil se Petržela.

Závěr Policie České republiky byl stejný, jako v jiných obdobných případech. „Řidič nepřizpůsobil jízdu stavu a povaze vozovky,“ sdělil k nehodě octávie, která se stala 6. května ve směru na Ostravu, a vznikla při ní dvousettisícová škoda, frýdecko-místecký okresní policejní mluvčí Ivan Žurovec, který potvrdil průběh havárie tak, jak jej vylíčil Petržela.

Zastupitelku Víchovou zajímalo, zda havarovaná octavia měla pojištění. „Během prvního měsíce letošního roku skončil leasing, a tím se ukončily pojistky, které tam byly. Na dotaz ekonomek, jestli budeme platit smlouvu ve výši dvaceti tisíc anebo jestli stačí šest tisíc, jsem odpověděl, že šest tisíc stačí. To jsem nevěděl, že to nezahrnuje havarijní pojištění, takže to nebylo pojištěné,“ odvětili na dotaz Petržela.

Poté se Víchová zeptala, zda měl starosta uzavřenou pojistku zodpovědnosti za způsobenou škodu při výkonu povolání. „Ta byla zrušena Českou pojišťovnou v devadesátém sedmém, osmém a doteď pojistku za škody způsobené nemám,“ přiznal starosta.

Nato Víchová zapochybovala, zda stačí, že nákup auta odsouhlasí členové rady. „Druhá věc je, kdo zaplatí škodu,“ přemýšlela nahlas Víchová, načež ji Petržela vyzval, aby něco navrhla.

„Myslím si, že obec měla mít pojistku za odpovědnost. Navrhuji, aby to zaplatil starosta,“ řekla Víchová.

Při hlasování radní, včetně Petržely, a další jeho příznivci z řad zastupitelů, návrh Víchové neodsouhlasili. „Já vám přeji, abyste vykonávali takové povolání, kde můžete způsobit škodu,“ uzavřel směrem k opozičním zastupitelům Petržela.