Svůj domov zde přijela podpořit, v konkurenci dalších dvanácti soupeřů v podobě vítězných obcí krajských kol, početná skupinka jeho obyvatel.
Z Jeseníku nad Odrou vyrazily na místo dění dva autobusy a řada dalších po vlastní ose v automobilech. „Je to jedinečné a stane se to jednou za život. Bylo to takové druhé Nagano. Bylo to hodně veselé, hodně příjemné. Měli jsme tam podporu minimálně sta lidí," pochvaloval si Deníku starosta Tomáš Machýček, kterého zároveň mrzelo, že z pochopitelných protokolárních důvodů musela jeho delegace zůstat v Luhačovicích až do neděle a nemohla si užít jízdu domů do Jeseníku se slavícími spoluobčany.
„Věřím, že to musel být velký zážitek," dodal s úsměvem starosta. Při slavnostním vyhlášení složil poklonu právě lidem, jež v Jeseníku nad Odrou žijí. „Dík patří v první řadě všem našim spoluobčanům," řekl novinářům starosta, podle kterého v této obci, se zhruba 1900 obyvateli, funguje 15 občanských sdružení a několik dalších neformálních spolků, například seniorů či matek s dětmi.
„Jedině tak může obec žít a rozvíjet se. Jsem rád, že to u nás z větší části funguje," podotkl starosta.
S titulem vesnice roku je spjatá také finanční odměna, a tak do novojičínské obce nakonec poputují 2 miliony korun. Ministr pro místní rozvoj František Lukl v sobotu novinářům řekl, že jeho předchůdce chtěl kvůli úsporným opatřením snížit finanční odměnu na polovinu. „Budeme šetřit jinde, protože prostor je," uvedl. Starosta Tomáš Machýček bere finanční bonus jako třešničku na dortu, a jak přiznal, už ví, kam peníze poputují. Bude to mimo jiné do rekonstrukce objektu, v němž v obci sídlí lékař.
Letošního 19. ročníku soutěže se zúčastnilo 273 obcí ze 13 krajů. Krajští vítězové postoupili do celostátního kola, ze kterého vzešel trojlístek vítězných obcí. Komise sledovala úroveň společenského života v obci, aktivity obyvatel, celkový obraz vesnice, občanskou vybavenost a infrastrukturu, spolupráci s podnikateli v obci, veřejná prostranství, péči o zeleň a krajinu a také koncepční dokumenty obce. Druhé místo obsadily Holovousy z Jičínska a třetí Dolní Újezd z okresu Svitavy.
Do Jeseníku za kyselkou
Vyhlašovateli soutěže jsou Spolek pro obnovu venkova ČR, ministerstvo pro místní rozvoj, svaz měst a obcí a ministerstvo zemědělství. „Cílem soutěže Vesnice roku je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Soutěž upozorňuje na činorodost obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se zapojují do společenského života vesnice a snaží se nejen zvelebovat místo svého bydliště, ale i rozvíjet místní tradice," podotkl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Dnešní Jeseník nad Odrou zahrnuje pět vesnic, jež se postupně spojily. V roce 1957 se k Jeseníku nad Odrou připojily Hrabětice, v roce 1975 Polouvsí a v roce 1976 Blahutovice a Hůrka. Občanské sdružení Bayerův odkaz, ve spolupráci s německými rodáky a obcí, vybudovalo takzvanou Františkovu cestu, což je několik naučných zastavení v Blahutovicích. „Je také dobře, že jsou zpřístupněny místní minerální prameny a každý, kdo chce, může okusit Jesenickou kyselku. To v minulosti nebylo možné," dodal starosta Machýček.