VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostka Kunína: Vítězství si velmi vážíme

/ROZHOVOR/ Do krajského kola soutěže Vesnice roku se letos přihlásilo osm obcí. Starostka vítězného Kunína Dagmar Novosadová říká: Vítězství si velmi vážíme.

5.7.2015
SDÍLEJ:

Dagmar Novosadová, starostka KunínaFoto: Deník/Archiv

V letošním 21. ročníku krajského kola soutěže Vesnice roku uspěla obec Kunín.

Komisi zaujal dlouhodobý rozvoj obce či uchování paměti místa, jehož historie se promítá do současnosti. Komise rovněž ocenila začlenění dětí a mládeže do života vesnice i rozvíjení občanské a vesnické pospolitosti, která je dobrým vkladem do rozvoje obce v následujících letech.

Starostka Kunína Dagmar Novosadová 
v následujícím rozhovoru prozradila, jak probíhaly přípravy a návštěva komise, ale i to, s čím obec půjde do celostátního kola soutěže.

Po kolikáté jste se do soutěže Vesnice roku přihlásili? Jak jste dopadli v předchozích letech?

Do soutěže jsme se letos přihlásili podruhé, po získání Bílé stuhy a dvou diplomů od hodnotitelské komise v loňském roce.

To je pěkný úspěch. A za co konkrétně to minulé ocenění bylo?

Bílou stuhu jsme získali za zapojení dětí a mládeže do života v obci, jeden diplom za užití netradičních dopravních prostředků při přepravě komise a jeden žertovný diplom udělila komise mně, prý ozdobě obce (úsměv). Na Bílou stuhu jsme obzvláště pyšní, spolupráce se školou je, dá se říci, nadstandardní, škola i školky pracují velmi dobře, děti se do školy těší a my se zase těšíme z nich. Také naše spolky pořádají řadu akcí pro děti, vychovávají si své nástupce.

Byli jste přesvědčeni o tom, že se do soutěže letos přihlásíte znovu? Proč jste do toho šli?

Byli. Nevím, zda všichni občané, ale my na úřadě určitě. Šli jsme do toho, abychom se pochlubili jednak krásnou, upravenou obcí, dobře odváděnou prací a hlavně našimi občany, školou, školkami, podnikateli, památkami, kulturními, sportovními akcemi, prostě tím, že v Kuníně to žije.

Už jste věděli, do čeho jdete, ale stejně, na co jste letos při prezentaci obce nejvíce sázeli?

Představit celou obec za dvě hodiny není jednoduché. V loňském roce to byla pouze hodina a půl. Snažili jsme se vybrat a ukázat opravdu to nejlepší, co 
v Kuníně, aspoň z našeho pohledu, máme. A na co jsme vsázeli? Na naše lidi. Na jejich aktivity, nadšení a zapálení pro dobrou věc. A jejich ochotu obec podpořit. Protože především
o lidech soutěž Vesnice roku je.

Jak jste se na návštěvu komise připravovali? Kdy jste začali?

Letošní přípravy jsme začali oproti loňským hodně dříve. Vše bylo klidnější, pohodovější. Občané byli také nadšení, ochotně se zapojili. Co víc si můžeme přát? Naštěstí nepršelo…

Prohlédnout si celou obec během dvou hodin asi není možné, ale co všechno komise během své návštěvy viděla a navštívila?

Komisi jsme přivítali v zámeckém parku. Snažili jsme se, aby si to spolu s námi i všemi, kteří nám pomáhali, hezky užila. Předseda komise, předloňský vítěz soutěže Moravskoslezského kraje i celostátního kola, starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček dostal kouli představující Kunín a výsledek soutěže byl v jeho rukou… Na konci kuželkářské dráhy stálo sedm kuželek s názvy obcí a on svým hodem všechny porazil. Takže Kunín zabodoval hned na začátku. Pak vystoupily kunínské mažoretky spolu s nadějným talentem, bubeníkem Davidem Janáčkem. Následovalo představení obce a po ní dostala komise prostor osobně pohovořit se zástupci spolků, školy, farnosti, zámku, podnikatelů a vůbec všech, kteří v zámeckém parku byli. Poté navštívila kostel, kde zpívala děvčata z kunínské scholy, a pak jsme společně vyrazili na objížďku obce přes hřbitov, kolem pastelkové MŠ, jízdárny manželů Kubrických, knihovny, výletiště, až do základní školy. A všude se něco dělo. O občerstvení komise a všech účastníků se postarali zástupci spolků spolu s podnikateli. Opravdu skvělá spolupráce, všem patří velké poděkování. To vše v duchu 30. let. Kostýmy, veteráni, dobrá nálada…

Co pro vás vítězství v krajském kole znamená? Čekali jste, že uspějete?

Z vítězství jsme všichni velmi nadšení, vážíme si toho. A zda jsme čekali úspěch? Nevím… Pro mě osobně bylo vítězstvím už to, že přišlo tolik nadšených lidí, a hlavně to, že chtěli pomoct a podpořit svou obec. A my si to chtěli užít, rádi se bavíme, což se povedlo.

Vítězství v krajském kole obci přinese finanční odměnu. Už víte, jak
s těmito penězi naložíte?

Zatím nejsme tak daleko, je to příliš čerstvé. Rozhodnutí necháme na občanech a zastupitelích. Určitě to bude projekt, který osloví co nejvíce našich obyvatel.

Do čeho by obec potřebovala nejnutněji investovat?

Co se týče investic, „moc“ nám toho nechybí. Za posledních 12 let jsme proinvestovali cca 275 milionů korun, z toho se podařilo získat cca 173 milionů korun z dotací. Letos nás čeká částečná rekonstrukce budovy úřadu, spočívající v pořízení výtahu, nových sociálních zařízení, modernizace knihovny, výstavba oválu kolem školního hřiště a rekonstrukce veřejného osvětlení. Pořídíme kompostéry pro občany, štěpkovač, kontejnery a svozové vozidlo na bioodpad. V příštím roce plánujeme rekonstrukci chodníku v Suchdolské a autobusových zastávek. Co nás však nejvíce trápí, je velmi hustá doprava. Takže jako nejnutnější se jeví investice do bezpečnostních a zpomalovacích prvků, přechodů, které již projektujeme. Ideální by byla výstavba obchvatu, jen technicky jej není možné napojit v Novém Jičíně. Ale naděje umírá poslední. No a pak přijde na řadu dokončení rekonstrukce obecního úřadu a jednoho bytového domu.

Tak mě napadá, už máte od povodní v roce 2009 vše opraveno? Nebo vám ještě něco chybí?

Povodeň v roce 2009 byla špatná. Naštěstí prokazatelně 
s ní nebyly ztráty na životech. 
A obecní majetek je již dávno opraven.

Pojďme k něčemu veselejšímu… 
S jakou strategií půjdete do celorepublikového kola soutěže Vesnice roku?

Se sloganem, kterým jsem končila svou prezentaci vloni i letos. „….spolu, tady a rádi…“, protože když to nebudeme dělat společně, tady v Kuníně a hlavně rádi s nadšením, pak to nemá smysl. A ať už to dopadne jakkoliv, doufáme, že se bude v Kuníně i celostátní hodnotitelské komisi líbit, stejně jako se líbilo komisi krajské.

Autor: Simona Mikšová

5.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení