Bývalé starojické panství se rozkládalo v oblasti Moravské brány, sníženiny mezi Beskydami a Jeseníky. V dávných dobách zde vedla cesta od Dunaje k Baltskému moři, známá jako jantarová.

Významem a velikostí patří Starý Jičín k předním severomoravským hradům. Jeho délka je téměř 200 m. Náleží k tzv. fransko-normanskému typu hradů se čtyřúhelníkovým půdorysem a hlavní věží, která střežila původní vchod do hradu na jižní straně.

Počasí v sobotu 7. listopadu 2021 lákalo k výletům. Jedním z cílů turistů byla Lašská naučná stezka v Kopřivnici s Bezručovou vyhlídkou či hradem Šostýn.
Rybník, vyhlídky, opevnění: Gotický Šostýn nad Kopřivnicí láká i rodiny s dětmi

„Mimo dokonalý klid a pohodu nabízí nejen bohatou historii, ale každým rokem i několik zajímavých kulturních akcí. U nás se budete cítit jako v ráji klidu. Z hradní věže uvidíte do širokého okolí, dozvíte se mnoho o historii hradu a určitě nepohrdnete ani příjemným občerstvením v hradní hospůdce,“ lákají správci hradu, kterým se daří velmi zajímavou kulturní památku postupně obnovovat a vylepšovat.

Přístupová cesta k hradu je pohodlná, asfaltová, avšak pouze pro pěší a cyklisty. Místo je tak atraktivní, že se využívá i k uzavření sňatku. A nejen to: je to i místo nabízející netradiční zkušenost.

Jde o kulturně zážitkový večer s opékáním buřtů na hradním nádvoří s vyprávěním strašidelných historek a pověstí, večerní prohlídkou hradu s průvodcem a loučemi a s možností přespání ve vlastním spacáku a na vlastní podložce. Tento večer je vždy pod vedením kastelána, pana purkrabího, nebo obou současně.

Zřícenina hradu Vikštejn, podzim 2021
OBRAZEM: Západ slunce nad zříceninou. Vikštejn na podzim nabízí kouzelné výhledy

A kdoví, třeba se vám podaří zahlédnou bílou paní. Ta podle pověsti uvedené na webu hradu byla manželkou posledního majitele rodu pánů z Kravař. Poprvé ji lidé uzřeli krátce poté, co mladičká hradní paní tak náhle zemřela a zanechala šestiletého synáčka.

Seděla prý tehdy u postýlky spícího sirotka a hladila ho po vlasech. Od té doby se objevovala v noci na hradě častěji. Nikoho nelekala ani nestrašila. Vážně přecházela v bělostném rouše po hradbách a vlídně kynula každému, s kým se setkala. Její pouť končívala v hradním příkopu, kde chvíli postála u osamělé borovice a pak zmizela.

Pověst říká, že byla spatřena v době, kdy hrad byl již v rozvalinách. Tehdy si tam trhalo pastýřovo děvče kvítí těsně u strmé hradní zdi. Když se otočilo, spatřilo bílou paní, která mu rukou kynula, aby k ní přišlo. Sotva děvčátko poodešlo, bílá paní zmizela.

Štramberkem za betlémy, 1. prosince 2021.
Štramberk ožil desítkami betlémů, jsou za okny, ve výlohách, všude, podívejte

V tom okamžiku zhroutila se s rachotem ta část hradu, kde děvčátko trhalo kvítí. A od těch dob se říká, že Starojická bílá paní je ochráncem hradu. Celé dny stává ve strážní věži, na noc se probouzí a prochází se po hradních zdech.

Rovněž je zde možné zapomenout na běžné denní starosti, a to prací. „Pro záchranu hradu se obec Starý Jičín a pár nadšených přátel hradu snaží dělat co je v jejich silách. Když se k nám přidáte, budeme potěšeni a vy si můžete užít krásnou sobotu s partou bezva lidiček. Odměnou Vám bude dobrý pocit, že jste této krásné památce mohli věnovat aspoň kousek svého času a svých sil,“ vyzývají správci hradu.