Na rok 2012 nebudou s největší pravděpodobností některá kina na Novojičínsku vzpomínat zrovna v dobrém. Biografům, které nesehnaly finanční prostředky na svou digitalizaci, hrozí výrazné omezení promítání, někde dokonce zánik.

Za problémy, s nimiž se v současnosti nejvýrazněji potýkají kina a kinokavárny v Odrách, Fulneku a Štramberku, mohou nové technologie využívané při natáčení a následné distribuci filmů. Z klasických 35 mm filmových pásek totiž přešly na digitální záznamy. Ta kina, která zatím neprošla proměnou a nestala se digitalizovanými, je užívat nemohou.

Provozovatelé nyní stojí před rozhodnutím, jak s kiny a promítáním v nich naložit. Ve Fulneku například počítají s tím, že budoucnost tamní kinokavárny bude za pár měsíců nejistá. „My digitalizovat nebudeme, protože na to zatím nemáme finanční prostředky. Pokud se finance neseženou, kinu hrozí zánik,“ potvrdila špatnou zprávu Pavlína Tvardková, vedoucí městského kulturního střediska ve Fulneku. Konec biografu by podle ní nejvíc odnesly maminky s dětmi. „Právě ty se tady kvůli dostupnosti naučily dosti chodit,“ vysvětlila Tvardková.

Podobná situace hrozí také kinu v Odrách. „Existenční problémy zatím nemáme, kino nám jde velmi dobře, ale bohužel končí distribuce filmů na klasické pásce, a tím nám vzniká problém,“ sdělila Ivana Sochorová, vedoucí Dělnického domu v Odrách, a pokračovala: „Nyní proto budeme promítat filmy, které na té pásce zatím jsou.“ Vzápětí Sochorová dodala, že kino, přes komplikace, v žádném případě zavřít nechce. „Budeme se snažit hledat alternativy. Nejspíš tady bude úzce profilové kino, ale bude,“ dodala Sochorová.

Variant, jak se s problémy vyrovnat, je několik. Zatímco v Odrách se chtějí provozovatelé zaměřit na promítání starších filmů, pohádek anebo dokumentů o starých Odrách, ve Štramberku se hovoří o přechodu na jakýsi alternativní přístroj, který by město vyšel podstatně levněji než digitalizace. „Zatím o tom nechceme moc mluvit, ale samozřejmě řešíme, že téměř mizí filmy točené na klasickou pásku. Kino v našem městě rušit nechceme, našlo si své diváky, ale co bude, to je zatím ve hvězdách,“ vyjádřila se vedoucí štramberského odboru kultury Anna Rašková.

Kámen ze srdce může spadnout všem, kteří se obávali o osud kina ve Frenštátě pod Radhoštěm. To se totiž, ač to tak už nevypadalo, digitalizace dočká. „Zastupitelstvo schválilo finanční prostředky na digitalizaci kina ve výši zhruba dva miliony sedm set tisíc korun, takže letos se určitě kino ve Frenštátě digitalizovat bude. Navíc jsme ještě požádali o příspěvek také fond na podporu české kinematografie. Tam zatím čekáme na vyjádření,“ sdělil radostnou novinu Marian Žárský, vedoucí městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm, s tím, že přerod starého biografu na kino vzhledem k ostatním konkurenceschopné by ani v budoucnu nic ohrozit nemělo.