Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní maturita stíná jedničkáře

Kopřivnice, Nový Jičín – O tom, jak „kvalitně" bylo připraveno a provedeno hodnocení maturitních slohových prací z českého jazyka svědčí nejen omluva ministra školství Petra Fialy a následné odvolání ředitele Cermatu Pavla Zeleného, ale i případ maturanta Tomáše Jandory z Kopřivnice.

27.6.2012
SDÍLEJ:

Na maturitní vysvědčení čeká kvůli slohové práci z češtiny v napětí řada studentů.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Tomáš Jandora mohl považovat svou slohovou práci z českého jazyka již jen jako jakousi třešničku na dortu své úspěšně zvládnuté zkoušky z dospělosti. Vždyť z ústních částí maturity dostal čtyřikrát výbornou, češtinu a angličtinu přitom absolvoval v těžší úrovni.

Těžší úroveň si zvolil také pro písemnou zkoušku. „Vybral jsem si téma číslo jedna, což byl subjektivně zabarvený popis toho, co je mi vzácné. Zadání bylo položeno otázkou a já jsem na ni ve své práci odpověděl, že to jsou chvíle, které mě činí šťastným," uvedl student Gymnázia a SOŠ v Novém Jičíně. „Popsal jsem jednak drobné radosti života, a také chvíle strávené s přáteli anebo s otcem," pokračoval Tomáš Jandora.

Poklid, se kterým čekal na to, až mu přijde vyrozumění o výsledku zkoušky, se po obdržení výsledku změnil ve chvíli temna. Anonymní hodnotitel vybraný Cermatem (Centrem pro přípravu maturit) mu udělil 0 bodů s odůvodněním, že se závažně odklonil od tématu.

Po počátečním šoku student začal jednat. Svou práci zaslal k posouzení na různá místa. Dagmar Pernická, češtinářka z novojičínského gymnázia, magistra Iva Klugová z Ostravy i Vladimír P. Polách z Katedry bohemistiky univerzity Palackého v Olomouci se shodli, že práce byla hodnotitelem z Cermatu poškozena. „Práci, která při klasifi kaci získala 0 (nula!) bodů, doporučujeme k opakovanému přehodnocení. Aniž bychom chtěli naznačovat výši výsledného bodového hodnocení, zcela jistě práci chápeme jako práci kvalitní a odpovídající požadavkům na maturitní zkoušku. Jsme si vědomi toho, že jsme nebyli proškoleni v metodice hodnocení státních maturit, ale při tomto doporučení vycházíme z vlastní pedagogické zkušenosti i z objektivních hledisek zhodnocených výše,"uvádí Vladimír P. Polách, jenž při svém hodnocení vycházel z oficiální bodovací tabulky Cermatu a MŠMT.

Novojičínský deník se snažil zjistit názor ministra školství Petra Fialy také na to, zda by nestálo za úvahu letošní slohové písemné maturitní práce „ignorovat" a těm studentům, kteří složili úspěšně ústní zkoušku z českého jazyka, tento předmět přiznat jako zvládnutý. Po osmi dnech čekání ale ani v pátek 22. června re dakce žádnou odpověď z oficiálního tiskového odboru tohoto ministerstva nedostala. „Ano, ty dotazy jsou tady a právě se vyřizují. Určitě Vám to zašleme," slíbil dva dny předtím pracovník ministerského tiskového odboru.

Tomáš Jandora si podal odvolání ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje, který jej po posouzení předá k přehodnocení. Komu? Cermatu. Student tak musí čekat a trnout, zda jeho práci přehodnotí k jeho prospěchu a zejména v termínu, kdy by ještě stihl zápis na vysokou školu. Už tak má za sebou jednu trpkou zkušenost. „Informaci o mém neúspěchu jsem se dozvěděl dva dny před předáváním maturitních vysvědčení, takže si dokážete udělat obrázek o tom, jaký šok to byl pro mě a celou rodinu," uzavřel Tomáš Jandora.

Autor: Ivan Pavelek

27.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení