VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stav zbrojnice je tristní

/FOTOGALERIE/ Za nevyhovující považují členové SDH Odry podmínky, ve kterých musí fungovat.

1.8.2017
SDÍLEJ:

Členové SDH Odry jsou nespokojení se zázemí své zbrojnice. Foto: Deník/Ivan PavelekFoto: Deník / Pavelek Ivan

Jednotka SDH Odry je zařazena v kategorii JPO II, což znamená, že je určena například pro zásahy při dopravních nehodách, pro záchranu osob z vodní hladiny či likvidaci obtížného hmyzu.

DLOUHÁ HISTORIE

V případě poplachu musí vyjet do pěti minut od vyhlášení poplachu o síle 3 + 1. Je součástí Sboru dobrovolných hasičů Odry, který patří datem svého založení v roce 1866 mezi nejstarší sbory v České republice. Problém je v tom, že zhruba stejně stará je i požární zbrojnice v Radniční ulici v Odrách.

Podle hasičů je jejich zbrojnice asi nejstarší v České republice. Zřejmě ale také nejméně vyhovující. Většina oderských hasičů je toho názoru, že tak špatné podmínky v hasičárně nemají ani na vesnicích, kde jsou sbory zařazeny do kategorie JPO V.

Do hasičárny zatéká, podlaha se propadá, i když to je paradoxně dobře. Mezi nejvyšším bodem tatry vyjíždějící na zásah a vodovodními trubkami je díky tomu mezera několika centimetrů.

PROBLÉMŮ JE MNOHO

„Podjíždí se to těsně je to na milimetry spočítané, když je cisterna plná, začne se houpat a chce to dobrého řidiče, aby netrefil trubky,“ popisuje na místě situaci jeden z hasičů a dodává, že dalším problémem je například vytápění. Topí se elektřinou, jenže netěsní vrata, a tak v zimě vše kolem nich namrzá, o úniku tepla je zbytečné hovořit.

Kapitolou samou pro sebe je šatna. Mezi dvěma řadami malých skříněk je asi metrový prostor.

„Když je výjezd, tlučeme se tady lokty, šlapeme si po věcech. Hrozné,“ ukazuje na stísněný prostor Ladislav Krumpolec, jeden z nejzkušenějších hasičů a zdůrazňuje, že v objektu není ani sprcha. „Takže, když přijedeme ze zásahu, tak jak jsme špinaví, jdeme domů a teprve tam se můžeme umýt,“ upozorňuje.

Problémů je ale mnohem více, praskající strop a stěny v přistavěné garáži nebo naprostý nedostatek místa. „Teď nám dali další člun, když vyjíždíme kvůli povodním, a my ho pořádně nemáme kam dát,“ připomíná další z hasičů. „Teď máme dostat další auto, to asi bude muset parkovat venku,“ poznamenává další z hasičů Antonín Zdráhal.

I když vše vypadá až komicky, pro oderské hasiče nastávají problémy už při výjezdu k zásahu. Do auta totiž v garáži kvůli nedostatku místa nenastoupí, Tatra musí nejprve vyjet z garáže a až pak je možné pořádně otevřít dveře.

Hasiči si mnoho věcí, včetně různých oprav či stavebních úprav udělají sami. Možná i proto je mrzí, že zadní část zbrojnice od zámeckého parku, který prošel mnohamilionovou revitalizací, již dlouhá léta není omítnutá.

Již zhruba deset let se v Odrách hovoří o výstavbě nové zbrojnice. Město dokonce nechalo vypracovat projekt a zdálo se, že vše je na dobré cestě. Na posledním zasedání zastupitelstva však zaznělo, že Odry na dotaci na výstavbu požární zbrojnice nedosáhly. Budou to zkoušet znovu. Mezitím se stav budov určitě zlepšovat nebude.

„Chápeme, že se nejedná o malou investici, ale je to investice do ochrany obyvatel. Je spousta menších obcí, které díky dotacím dokázala nejenom zbudovat novou zbrojnici, ale i přidat nové vozidlo. Proč se u nás za celá léta nic nedokázalo pohnout směrem vpřed a naše zbrojnice je spíše ostudná než vzhledná, není známo. Dále se tedy můžeme chlubit s jednou z nejstarších zbrojnic v ČR. Je otázkou času kdy, vzhledem k narůstajícím kapacitním potřebám, dojte k narušení akceschopnosti jednotky,“ stojí mimo jiné ve shrnujícím textu, který hasiči po návštěvě redaktora ve zbrojnici zaslali redakci.

Autor: Ivan Pavelek

1.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení