Záměr postavit ve Štramberku výstavní síň, do které by město nejen umístilo zajímavou expozici, ale která by mu zároveň posloužila jako prostor pro konání slavnostních akcí, se zkomplikoval. Kvůli problémům, za něž jsou zodpovědní jednak památkáři, a jednak stávající stav budovy, se otevření síně zpozdí zhruba o dva měsíce.

Drobné zpoždění výstavby však zástupci města nevidí nijak tragicky. „Neděje se v podstatě nic závažného, jen se během stavby nové síně objevily nějaké nečekané problémy,“ potvrdil Pavel Podolský, místostarosta města Štramberka. Dvouměsíční prodleva má několik důvodů. Tím prvním je zásah památkářů, jež měli se stavbou síně problém. „V období příprav realizace nám do výstavby vstoupili památkáři, kteří začali zpochybňovat rozhodnutí o stavebním povolení,“ informoval Podolský. „Tím stavbu na celé tři měsíce úplně pozastavili,“ dodal vzápětí.

Protože ale město o slavnostní síň velmi stálo, a již nějakou dobu ji plánovalo, bylo nutné problémy řešit. „Už někdy od devadesátých let jsme chtěli, aby podobný prostor v našem městě vzniknul. Výstavní síň, která tady nikdy nebyla, totiž nám i občanům citelně scházela,“ uvedla starostka Štramberka Věra Michnová. Komplikace s památkáři nakonec město vyřešilo. „Tím, že jsem udělali nějaké ústupky, týkající se například toho, že jsme zachovali část stropu i část původních trámů, se památkáři rozhodli vzít své stanovisko zpět a neuplatňovat jej,“ vysvětlil místostarosta.

Ačkoliv se v březnu zdálo, že největší problém už má stavba za sebou, a vše tedy půjde jak po másle, další nesnáze na sebe nenechaly dlouho čekat. „Bohužel se vyskytly další problémy, které se tentokrát týkaly základů budovy. Jejich stav neodpovídal tomu, abychom mohli vykopat šachtu pro plánovaný výtah, což si samozřejmě také vyžádalo řešení,“ uvedl Podolský s tím, že se nejednalo o nic vážného, jen o klasickou záležitost, jež se na stavbách běžně objevuje. „Při stavbě se prostě občas objeví věci, o kterých jste dříve nevěděli a které je nyní nutné vyřešit,“ potvrdil.

V tuto chvíli už dostává síň konkrétní rysy. „Kromě toho, že jsou hotové základní zednické práce a připravuje se také již míněná šachta pro výtah, během následujících dní by měl být dodělán strop ve druhém podlaží, tedy podlaha budoucí výstavní síně,“ potvrdil Podolský a doplnil, že během příštích dní by se měla začít stavět střecha.

I když se výstavba protáhla, podle místostarosty zatím navýšení rozpočtu nehrozí. „Finance držíme stále pod kontrolou. Našli jsme totiž i věci, na kterých ušetříme, takže se do plánovaných osmi a půl milionu korun určitě vejdeme,“ potvrdil.

První návštěvníky by měl zbrusu nový výstavní prostor přivítat již v měsíci říjnu tohoto roku. „Pokud se už nic nestane, chtěli bychom síň otevřít do konce října. Abychom mohli nějakým způsobem zajistit její provoz, pravděpodobně zde zřídíme přechodnou výstavu, která zatím nebude konečnou,“ nastínil plány Podolský a na závěr dodal: „Hlavní expozice, v níž už budou umístěny originály, a síň tak bude provozována v cílové podobě, by zde měla být umístěna někdy na jaře příštího roku.“