VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbě největší kanalizace se drobné problémy nevyhýbají

Novojičínsko - Projekt Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska, při kterém vzniká největší kanalizační síť v okrese, je v plném proudu. I přes přízeň počasí se mu ale nevyhýbají nejrůznější komplikace.

25.1.2012
SDÍLEJ:

Kanalizace, která na Novojičínsku již několik měsíců vzniká, bude po dokončení měřit přes padesát kilometrů. Napojeno na ni bude zhruba pět tisíc lidí ze dvou obcí a dvou měst.Foto: DENÍK

Města Kopřivnice a Nový Jičín a obce Mořkov a Životice u Nového Jičína začínají být pevně spojeny. Výstavbě společné kanalizační sítě, která bude po dokončení měřit přes dvaapadesát kilometrů, nahrává nynější téměř jarní počasí, a tak se velkou rychlostí rozrůstá. Ani této výstavbě se však nevyhýbají nejrůznější komplikace.

Zřejmě největší problémy působí realizace projektu Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska v Kopřivnici, respektive v její místní části, Lubině. Podle informací tiskové mluvčí Svazku obcí Novojičínska, Simony Součkové, jsou okolní stoky, označené jako B3, vystaveny velkému strádání.

„Bláto a špína je v tomto úseku doprovázejí doslova na každém kroku,“ potvrdila Součková. Pracovníci z kopřivnického rozvoje města, kteří na výstavbu dohlížejí, se snaží obyvatele dotčené tímto problémem uklidnit. „Práce pokračují, jak nejlépe to jde, proto prosíme všechny občany, kterých se problémy týkají, aby je vydrželi,“ uvedla Pavlína Gajdušková z již zmíněného odboru.

Situaci v Lubině navíc komplikuje to, že se výstavba kanalizace křižuje s rozšiřováním stávající vozovky. Realizace tohoto projektu je totiž rovněž v plném proudu. Práce tam proto probíhají vždy pouze jednostranně, aby byl umožněn průjezd automobilů.

Ze studny během prací zmizela voda

Dalším místem, kterému se problémy spojené s výstavbou nové kanalizační sítě nevyhnuly, jsou Životice u Nového Jičína. Tam se musel zhotovitel sítě poprat se ztrátou vody ve studni nacházející se v blízkosti krajské komunikace. „Právě v tomto místě je položena páteřní stoka A na trase Žilina, Životice a Mořkov,“ přiblížila lokalitu Součková.

„Studna, ze které při stavebních pracích zmizela voda, je umístěna až za domem a její ochranné pásmo nebylo kanalizací dotčeno. V projektové dokumentaci se proto nepočítalo s pasportizací, tedy měřením hladiny vody této studny,“ pokračovala Součková s tím, že po ukončení prací zde skutečně došlo ke ztrátě vody.

Zhotovitel si proto vyžádal odborné hydrogeologické posouzení. „Na základě posudku jsme prohloubili studnu o přibližně tři metry, čímž se voda ve studni znovu objevila,“ doplnila tisková mluvčí Svazku obcí Novojičínska s tím, že zbylým obcím se problémy zatím vyhnuly.

Například v Mořkově prozatímní počasí přispívá k tomu, že nedochází k poničení pozemků v okolí stavby. Zmrzlá půda totiž brání devastaci zahrad. V Životicích u Nového Jičína zase mohou občané využít stavebních prací a nahlásit záměr na výstavbu rodinných domů. „Je totiž mnohem výhodnější a levnější připravit odbočení pro veřejnou část přípojky nejpozději do doby, než se položí kanalizační stoka,“ vysvětlila Součková.

Svazek obcí regionu Novojičínska zahájil realizaci,v historii Novojičínska nevídaného projektu s názvem Odkanalizování vybraných měst a obcí regionu Novojičínska, oficiálně 15. června loňského roku. Na novou kanalizaci o délce 52,42 kilometru bude napojeno pět tisíc obyvatel žijících na území obcí Mořkov, Životic u Nového Jičína a měst Kopřivnice a Nového Jičína.

Na výstavbu nové kanalizační sítě padnou prostředky ve výši zhruba 318 milionů korun.

Autor: Jana Hromočuková

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení