O tom, že se až nečekaně drolily panely, které odstraňovali na místě neštěstí, už hovořili někteří ze zasahujících hasičů. Další poznatek o tom, že stavba zmíněného panelového domu nebyla zřejmě provedena nejkvalitněji, přinesla demolice. „Když se to zřítilo a posléze bouralo, zjistilo se, že chybí výztuž mezi panely, která tam měla být už podle tehdejších předpisů. Bylo to kvůli případnému mimořádnému zatížení," zmínil se vsetínský statik Josef Pacula, který byl na místě tragédie od prvních hodin.

Podle Josefa Paculy to vypadá, že zmíněné výztuže asi chybí i v dalších domech, které vyrostly v téže době v okolí. „Nastává otázka, kolik takových domů, a možná stovek, je u nás takto postavených," jako by říkal statik sám sobě.

Zjištění, že mezi jednotlivými domy v bloku chyběla zpevňovací deska, přivedlo Josefa Paculu k tomu, aby doporučil zpevnit zbytek domu ocelovými lany v úrovni stropů v jednotlivých podlažích. „Mělo by se to udělat, aby to splnilo dnešní normy. Ten dům ztratil v krajním domě oporu," vysvětloval pro Novojičínský deník Josef Pacula. „Tady to vypadalo, jako když stavíte domeček z karet. Když do toho trochu praštíte, tak to spadne. A pokud se to ještě navíc nafoukne, tak se to rozjede. Havárie tohoto typu už byly," poznamenal Josef Pacula.

Podle něj předpisy, podle kterých se do podobných staveb mělo dělat zmíněné zpevnění pomocí výztuže, vyšly už v roce 1971. Domy ve Frenštátě pod Radhoštěm se přitom stavěly v roce 1973. „Shodou okolností znám inženýra Vrbu, jenž dělal ve Stavoprojektu Olomouc, který tenkrát takové domy stavěl. On mě upozornil, že to, co jsem tady viděl, není skutečně dobré. Říkal, že hned poté, co ta vyhláška vyšla, tak to v Olomouci začali do staveb dávat," pokračoval Josef Pacula a neodpustil si poznámku, že v případě frenštátských domů někdo něco zanedbal. „Když jsem si prohlížel ty fotky, bylo na nich vidět, že v tom horním rohu ze zadní strany, kde se to rozšklebilo, výztuž toho betonu jako by správně tím rohem neprobíhala. Jako by to bylo spojené jen nějakým lehkým svárem. Protože tam se to rozjelo úplně lehoučce. Proto to stahujeme," doplnil Josef Pacula.

„Říkal jsem si, že uděláme nejprve celé ty dva bloky, pak bychom šli asi na další tři bloky a na další tři bloky. Je to celostátní otázka, jestli třeba nedat dotace raději na toto. Tam, kde jde o život. Nebo jestli odpojit plyn nebo nasadit hlásiče. Možná že když se to v médiích bude stále omílat, tak se toho někdo chytí. Třeba nějaké ministerstvo," uzavřel Josef Pacula.