V Základní škole a mateřské škole Komenského v Bílovci ve středu vše fungovalo jako jindy – výuka i školní kuchyň.

Zato v Základní škole v Suchdole nad Odrou, v níž se učí 318 žáků, pro změnu zůstala téměř prázdná budova. „U nás stávkují správní zaměstnanci, školní jídelna i kantoři. Zůstal tady jen management. Stávkuje asi osmadevadesát procent zaměstnanců. Ale aspoň je tu klid a konečně se mohu věnovat papírování,“ sdělil zástupce ředitele Petr Kudla.

Naopak v Základní škole ve Veřovicích, která má 250 žáků, se normálně vyučovalo. „U nás nechtějí stávkovat. Funguje všechno,“ ubezpečil ředitel veřovické školy Petr Mokroš, jenž souhlasil s názorem, že většinou se lidé přidali ke stávce tam, kde jsou odbory. „Někdo to totiž musí zorganizovat,“ poznamenal.

Na Komenského školách v Novém Jičíně, které mají budovy vedle sebe, to vypadalo zcela rozdílně. Na té s číslem 66 vše fungovalo normálně, na škole s číslem 68 se nevařilo a stávkovali učitelé vyučující na II. stupni.

Ve třech nemocnicích na Novojičínsku lékaři pracovali jako v jiné dny a nestávkovali.

Manifestace podpořila stávkující

Prakticky bez omezení fungovaly městské úřady. Pouze v Příboře se ke stávce přihlásilo sedm lidí a v Novém Jičíně zaměstnanci úřadu vyšli hodinu před polednem na Masarykovo náměstí k poklidné manifestaci.

Do stávky se zapojili zaměstnanci Finančního úřadu v Novém Jičíně i zaměstnanci Okresního soudu v Novém Jičíně. Několik z nich se přišlo podívat na zmíněnou manifestaci, kterou zorganizovali odboráři při Městském úřadu Nový Jičín. Na setkání přišlo zhruba pět desítek lidí.

Účastníky mítinku přivítala předsedkyně odborového svazu při městském úřadu Stanislava Vyvlečková. V úvodu upozornila, že mítink naplánovali na dobu mezi 11. a 12. hodinou, kdy je přestávka, aby nenarušili chod úřadu.

Vyvlečková potom postupně s kolegyní přečetla přinesené materiály a prohlášení stávkujících, kteří protestují zejména proti snížení platů ve státní správě, dále proti novele zákoníku práce či snaze zrušit některé zaměstnanecké výhody, jako jsou například stravenky.

„Kromě mezd se vláda hodně zajímá také o rušení benefitů, které požíváme i my, zaměstnanci městského úřadu,“ uvedla mimo jiné Vyvlečková, která naznačila, co by znamenalo snížení odvodu do fondu kulturních a sociálních potřeb ze dvou na jedno procento ročního objemu nákladů na vyúčtování na platy.

„Odborná média uvádějí, že kvalitní stravování v pauze na oběd mimo pracoviště má pozitivní přínos pro tělesnou i duševní pohodu zaměstnanců. Díky tomu má taková pauza pozitivní vliv na kolektivní duch zaměstnanců i lepší výkon celé společnosti. Myslím si, že pokud stravenky nebudou, a budeme se scházet v kuchyňkách u mikrovlnky, pak snězený oběd za zavřenými dveřmi kanceláře určitě nebude přínosem pro nikoho, ani pro zaměstnavatele,“ pronesla Vyvlečková

Souhlas s jednotlivými příspěvky vyjádřili přítomní potleskem.

„Šlo o důstojný mítink. Jsem ráda, že zaměstnanci takto vyslovili podporu těm, kteří stávkují,“ uzavřela spoluorganizátora organizátorka mítinku.