Na místě, kde nyní pracují stavbaři, byla kdysi zeleň, jenže s přibývajícím počtem osobních automobilů nastal v této lokalitě problém s parkováním, a řidiči se tak snažili využít každý volný kousek země.

Časem tak tráva ustoupila hlíně a štěrku, a místo se proměnilo v pole výmolů.

Nakonec se radnice definitivně rozhodla místu dát podobu regulérního parkoviště a proměnou prochází právě teď. Výstavba potrvá ještě pět týdnů a náklady přesáhnou částku půl milionu korun. Parkovacích míst bude přesně devatenáct.

„Dosud zde řidiči parkovali chaoticky a na nevhodné ploše v blízkosti věžového domu číslo 42, který má vstup ze Zborovské ulice. Nyní původně travnatý prostor pokryjeme zámkovou dlažbou. Další parkovací místa vzniknou rozšířením Revoluční ulice. Podélná místa k stání budou také vydlážděna. Jednotlivá místa pro parkování budou od sebe oddělena jinou barvou dlažby," uvedla Michaela Mrklovská z odboru majetku, rozvoje a investic novojičínské radnice.

Aby lidé zde žijící mohli i nadále parkovat své automobily v blízkosti svých domovů, změnilo město režim parkování u nedalekého domu s pečovatelskou službou, které je normálně zpoplatněno. Jak konkrétně, vysvětluje novojičínská starosta.

Štěrk, hlínu a výmoly vystřídá nové parkoviště

„Deset z dvaceti placených míst je dáno k užívání zdarma. Tato parkovací místa jsou na straně směrem k Nerudově ulici," řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák a mluvčí města k problematice dodává: „Město Nový Jičín se snaží reagovat na zvyšující se počty aut v ulicích, které s sebou nesou nedostatek parkovacích míst. V roce 2014 vybudovalo nové parkoviště pro 39 aut na Máchově ulici, vloni zřídilo 20 míst pro stání vozů na Gregorově ulici."

Stav, který ještě nedávno panoval na rekonstruovaném parkovišti v ulici Revoluční, je velice podobný tomu, které má vůbec největší odstavná plocha pro automobily v ulici Bezručova.

Je zapotřebí investor

Plány s lokalitou jsou jiné, než oficiální parkoviště, a tak úprava plochy není v plánu.

Podle regulativu územního plánu se zde počítá s kombinovanou funkcí bydlení, administrativy, občanské vybavenosti nebo také s menšími podnikatelskými aktivitami nenáročné na dopravu. Záleží však na zájmu investorů.

Na proluce ulici Bezručova a Komenského stála dříve část továrny Tonak a v roce 2009 došlo k její demolici. Revitalizaci brownfiledu se od té doby nepodařilo dotáhnout do konce.

Existuje studie revitalizace, kterou bude radnice letos aktualizovat. Jednou z navrhovaných variant, jak využít lokalitu nedaleko centra bylo i vybudovaní právě parkovacího domu. Řidiči si tu nakonec zvykli parkovat i bez něho.