Sociální demokraté mají zastoupení v radách více měst na Novojičínsku. Kdo se tam bude pokoušet dostat v podzimních volbách, ale prý zatím není jasné. „Myslím si, že to je ještě docela předčasné, i když se některé věci rýsují,“ uvedla Sylvie Řehová, tajemnice okresního výboru ČSSD v Novém Jičíně.

Zároveň naznačila, že v Novém Jičíně se dají oproti minulé kandidátce očekávat velké změny. „U ostatních měst, jako jsou Kopřivnice či Frenštát pod Radhoštěm, to ještě nevím. Oni ještě neměli termín k odevzdání přihlášek,“ vysvětlila Řehová.

Ani ODS ještě nezveřejňuje, kdo by měl být ve kterém městě lídrem. „Zatím se neví, jak to přesně bude,“ sdělil oblastní manažer ODS Vít Gola a dodal, že 15. července je termín k odevzdání kandidátek. „Ten den se má sejít regionální rada, která je bude schvalovat,“ dodal Gola.

Okresní tajemník KDU-ČSL Jiří Navrátil rovněž nebyl o mnoho sdílnější. „To je ještě hodně brzy. Počítám ještě tak čtrnáct dnů,“ nastínil Navrátil termín, kdy by mělo být v kandidátkách jasno.

Jasno ještě nemá ani nováček

Nováčkem v komunálních volbách bude letos v některých obcích TOP 09, která patrně někde promluví do složení zastupitelstva. Kde a jak moc to bude, ale zatím netušil ani krajský manažer TOP 09 Martin Lukša. „Nějaké informace už mám, ale všechno je nepodložené. Zatím to probíhá na regionálních úrovních. Více by mohlo být jasné tak koncem příštího týdne, kdy už bude po zasedání krajského výboru a kandidátky by měly být schváleny,“ poznamenal Lukša.

Jediní, kdo už mají trochu jasno, jsou komunisté. V Novém Jičíně bude jako jednička současná poslankyně Kateřina Konečná, v Kopřivnici předseda moravskoslezské krajské rady Karel Kuboš. „O dalších městech zatím ještě nevím. Ve Frenštátě by na kandidátce určitě měl být Jan Břuska, ale nevím na kterém místě,“ řekl Kuboš.

Kateřina Konečná by se tak teoreticky mohla stát starostkou Nového Jičína, pokud by pro ni zvedl ruku dostatečný počet nově zvolených zastupitelů. Nad takovou variantou ale současná poslankyně zatím vůbec neuvažuje.

„Jsem připravena se aktivně podílet na tom, co se ve městě děje a myslím si, že je to zajímavé spojení funkcí. Mí kolegové docela často předvádějí, že má smysl, mít v zastupitelstvu člověka, který je v parlamentu. Určitě bych ráda pomohla městu. A i z pozice, že jsem v poslanecké sněmovně parlamentu, si troufnu říci, že bych mohla pomoci více,“ vyjádřila se Konečná.