VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stojednoletá oslavenkyně Marie Fojtíková: Celý život je boj

Tichá - Stoprvní narozeniny oslavila v sobotu paní Marie Fojtíková z Tiché. Na oslavu jejího výjimečného jubilea se sjela rodina z celé republiky. Pogratulovat přišli i zástupci obce.

29.10.2012
SDÍLEJ:

Sto jedna let oslavila v sobotu Marie Fojtíková z Tiché. Popřát jí přišli i zástupci obce.Foto: Deník/Simona Mikšová

Paní Marie Fojtíková z Tiché se narodila 27. října 1911. Za svůj život vychovala čtyři děti, jež jsou dnes už také v důchodu. Těší se z devíti vnoučat, má přes dvacet pravnoučat i nějaká prapravnoučata. Prožila pestrý život, který byl také plný těžkých chvil. „Celý život je boj," dodává několikrát během svého vyprávění.

Člověk by nevěřil, že tato vitální a čilá paní oslavila stoprvní narozeniny. Až donedávna ještě chodila pěšky do místního kostela, ale zlomenina krčku jí pohyb značně zkomplikovala. Humor ji však neopouští ani dnes. „Aji jak jsem tam ve špitále ležela, tak mi tam říkali: ani neříkejte, že máte stovku. Osmdesát roků možete řect," vypráví.

A čemu vděčí za svou čilost? „Já jsem byla celý život taková činná, jak v Červeným křížu, tak v Jednotě," podotýká paní Fojtíková s tím, že kde potřebovali pomoct, tam pomohla.

Nepřestává se také zajímat o dění kolem sebe, luští osmisměrky, čte knížky, poslouchá rádio a má neuvěřitelnou paměť. „Jak v noci nespím, tak si rožnu světlo, vezmu si lupu, mám tady romány," říká. Jejím velkým přáním je ještě jednou navštívit místní kostel. „Ještě mi chybí cesta do kostela. Ale plánuju to. Jak bylo pěkně, to jsem se vypravila před chalupu, ale do teho kostela, to už by bylo…," vypráví paní Fojtíková.

„Maminka, když byla vdovů, potem si vzala vdovca. Ale to až po hodně rokach. A ten vdovec měl tři děti a potem měli ještě jedno společné. Sedm děcek nás bylo. To jsme bývali ve Frenštátě," vzpomíná na své dětství Marie Fojtíková a dodává: „Život je boj. Od mládí jsem měla bohatý život. Rodiče umřeli. Jsem měla půljedenácta roků, jak maminka umřela, tatínek padnul, jak jsem měla tři roky. Byla jsem chovanica. Měla jsem sirotčí peníze, to jsem potem šla do Lichnova. Tam jsem hlídala kluka, začla jsem vařit, chodila jsem ještě do školy," říká.

SIMONA MIKŠOVÁ

Za svůj život se několikrát stěhovala a až po několika letech si s manželem postavili domek v Tiché. „Já jsem chodila po službách. To byla škola života, lepší jak hospodářská škola. Byla jsem u samých doktorů, ve Frenštátě u Velkoborského, u lékárníka. Notář, tak u nich jsem byla naposledy, ten mi šel za starostu na svatbu. Tehdy byla bída, ničeho nebylo. Já jsem dostala krásný polévkový servis na tu svatbu," vypráví Marie Fojtíková.

Už od pátečního rána přijímala oslavenkyně návštěvy s gratulacemi. Všichni přítomní se shodli, že ten rok od loňské oslavy stovky neuvěřitelně utekl. Marie Fojtíková své další narozeniny slavit nechtěla, ale nakonec ji rodina přemluvila. „Já jsem to chtěla oslavit v tichosti," dodává skromně. A jedna z jejích dcer s úsměvem podotýká: „Už jsme všecky babky. To je taky štěstí, dožít se toho. Babička měla vlastně čtyři děti a všichni už jsme v důchodu."

Autor: Redakce

29.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení