Policisté se znepokojením vnímají nárůst agresivity. Například případ, který se udál 23. listopadu 2006 ve Studénce, šokoval svou brutalitou i cynismem. Ktehdy pětadvacetileté Vladimíře Kramarzové, která žila vdomě číslo 745, měl přijít pracovník firmy Provident Finanncial pro splátku úvěru. Žena ale nemínila nic zaplatit. Naopak domluvila se sdvacetiletým Tomášem Šmondrkem a jeho patnáctiletým kamarádem, že muže přepadnou a okradou o peníze a auto. Původně ho chtěli omráčit úderem skleněnou lahví. Nakonec se ale rozhodli pro paličku na maso s kovovou hranou. Tělo hodlali zabalit do koberce a odvézt na odlehlé místo. Dokonce se připravovali i na variantu, že by jej zabili. „Kdyby nepřežil, tak bychom ho někde zakopali,“ uvedl při výslechu patnáctiletý školák.

Kramarzová pozvala padesátiletého výběrčího do kuchyně, kde na něj Šmondrk zaútočil. Muž po prvním úderu upadl do bezvědomí, ze kterého se však záhy probral. Následovaly další rány, které se snažil vykrýt. Z posledních sil se mu podařilo vyběhnout na chodbu domu a ukrýt se u sousedů. Soud původně projednával případ jako loupež, ale překvalifikoval jej na loupežnou vraždu a loni včervnu vynesl verdikty. Šmondrk 13 let, Kramarzová 12 a patnáctiletý pomocník šest let. Tresty potvrdil loni vlistopadu i Vrchní soud vOlomouci.

Tento pokus vraždy se však vpolicejních statistikách neobjevuje. Zato se určitě objeví čárka vkolonce vražd za letošní rok. Tragédií skončila koncem letošního ledna hádka třiadvacetiletého mladíka a pětapadesátiletého muže vLibhošti, místní části Nového Jičína. Mladík nakonec uchopil kladivo, kterým muži, jenž byl na návštěvě u jeho otce, zasadil několik ran do hlavy. Krátce poté vše sám oznámil na policii. Když policisté přijeli na místo vraždy, naměřili mladému muži 2,6 promile alkoholu vdechu.

I ztohoto případu se dá usuzovat, že policisté se zřejmě budou setkávat stále světší agresivitou. Důkazem by například mohly být oslavy konce loňského roku. Policisté řešili několik násilných případů, ve dvou znich pachatelé použili zbraň. První se odehrál na Suvorovově ulici vNovém Jičíně krátce po půl třetí ráno. „Skupinka osob tam napadla tyčí těžce podnapilého muže zNového Jičína, který utrpěl zranění na hlavě,“ uvedl kpřípadu novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík, stím, že útočníci zřejmě byli Romové. Zhruba hodinu nato vNovém Jičíně bodnul sedmnáctiletého mladíka jiný mladý muž nožem do stehna.

Zhruba měsíc předtím policisté vyšetřovali brutální napadení vZávišicích, před provozovnou Cafe bar, která se nachází v budově tamního obecního úřadu. Pětačtyřicetiletý muž se tam pohádal se sedmnáctiletým mladíkem. „Starší z dvojice udeřil soka sklenicí od piva o obsahu půl litru do levé strany krku. Sklenice se rozbila a způsobila mladíkovi bodnořezná poranění,“ uvedl Tomšík a upřesnil, že střepy proťaly mladíkovi žílu, čímž u něj nastalo masivní krvácení. Nebýt včasné pomoci, mohlo se stát, že mladík by vykrvácel.

Narůstající počet násilných trestných činů za loňský rok okresní policejní mluvčí potvrdil. „Jedná se o ublížení na zdraví, loupežná přepadení a také výtržnictví,“ sdělil Tomšík.