Stovky podpisů připojili obyvatelé obce mezi Fulnekem a Bílovcem pod petiční archy a rozeslali je na všechny možné strany. „Na krajský úřad, Českou inspekci životního prostředí, no prostě všude. Nikdo se nám ale zatím neozval,“ povzdychla si starostka Anna Kellerová. Přiznala, že petice byla iniciativa místních zastupitelů, kteří, stejně jako valná většina lidí zobce, nechce čtyřiadvacet hodin doslova dýchat prasečí smrad.

Vsoučasnosti provozuje, na jedné straně vesnice, velkochov, asi o 6000 kusech prasat, olomoucká společnost Genoservis. Několik desítek metrů od farmy protne Kujavy dálnice D47. A na druhém konci, vbezprostřední blízkosti rodinné zástavby, chce zbývalého kravína postavit další velkochov firma Agro Jesenicko.

„Kolik prasat tam má být nikdo neví. Nám udali dva tisíce dobytčích jednotek,“ prozradila Kellerová stím, že i kdyby měl investor sebelepší vizi, vytvořená pachová laguna zapříčiní, že se obec postupně vylidní a rodinné domy se stanou neprodejnými. „Dokonce jsme se od veterináře dozvěděli, že prasátka se tady budou mít dobře. Ale co lidi,“ ptá se rozhořčeně Kellerová.

Vedení společnosti Agro Jesenicko nechce kzáměru velkochovu prasat nic říct. „Ať si píše petice kdo chce,“ řekl naštvaně člen představenstva Jiří Kašuba a zavěsil telefon.

Podle Eriky Markové, odborné šlechtitelky prasat firmy Genoservis, to ale spíše vypadá na to, že Agro Jesenicko vobci nic stavět nebude. „Co vím já, tak prasata ruší. Už přestali i připouštět,“ poslala nadějný vzkaz obyvatelům Kujav.