Pojď!! Pojď!! Musíš! To dáš! Přesně takové výkřiky povzbuzovaly většinu hasičů z řad dobrovolníků i profesionálů, kteří se zúčastnili druhého ze čtyř závodů zařazených do Poháru ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskolsezského kraje. Jednalo se o takzvaný závod TFA v hasičském víceboji. TFA, znamená zkratku věty, kterou lze přeložit, jako Nejtvrdší hasič přežije.

A trasa ve Štramberku byla pro mnohé hasiče v nedělním vedru skutečně bojem o přežití. „Už po startu a roztažení dvou hadic s proudnicemi se běželo na štramberském náměstí do kopce, pak následovalo šedesát úderů těžkým kladivem do trenažéru. Poté hasič musel překonat dvoumetrovou bariéru, na asi čtyřicetimetrovou vzdálenost odtáhnout osmdesátikilovou figurínu a vyšplhat po lešení a vytáhnout barel s vodou,“ popsal Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů, disciplíny, které hasiči museli zvládnout na štramberském náměstí. Poté hasič musel absolvovat tři stovky schodů do věže. To vše v plné zásahové výbavě i se zapnutým dýchacím přístrojem. O náročnosti soutěže svědčí fakt, že jeden z prvních startujících se ani napotřetí nedokázal dostat přes bariéru. „Závod vzdalo celkově pět borců a jednoho musela po doběhnutí na ochoz věže a zazvonění na cílový zvonec odvézt sanitka kvůli přehřátí a vyčerpání do nemocnice,“ uvedl Kůdela a doplnil, že na startovní listině závodu ve Štramberku bylo kolem šesti desítek hasičů v hlavní kategorii.

V hlavní kategorii do 40 let zvítězil Michal Mour, profesionální hasič z Rakovníka, který vše zvládl v čase 5 minut a 26 sekund, druhou příčku obsadil časem 5 minut 45 sekund Jan Klepáč ze Zlína a o bronz se podělili časem horším o pět sekund Martin Hruška ze Zlína a „domácí“ Tomáš Melčák, jenž nyní působí v Ostravě.

V kategorii nad 40 let zvítězil Josef Vlk opět z HZS Zlínského kraje, a to časem 6:11 minut, letos již padesátiletý Vladimír Vysocký z Ostravy, vítěz nedávného TFA závodu na Slezské Hartě skončil o sekundu za ním. Třetí skončil Pavel Šustr z HZS Zlínského kraje časem 6:26.

Třiačtyřicetiletý Šustr je hasičem asi deset let a závod běhá pravidelně od 40 let. „Nesmí se přepálit začátek. Chce to rozvrhnout dobře síly,“ řekl Šustr, na němž únava nebyla příliš znát. Zároveň potvrdil, že závodník nesmí zastavit. „Je lepší třeba zpomalit a natáhnout krok. Jak se zastaví, už se to těžko rozbíhá,“ dodal Šustr s tím, že podle něj závod ve Štramberku je v kraji jednoznačně nejtěžší.

S obtížností závodu ve Štramberku souhlasil i Ondřej Hawlik hasič z Ostravy-Fifejd, který sice na Trúbu běžel poprvé, ale mohl srovnávat například se Slezskou Hartou. „Toto je stoprocentně horší Asi nejtěžší z celé série,“ sdělil Hawlik. Potíže mu působily schody, které nejsou rovnoměrné, asi největší krizi prý měl ale krátce po stratu u figuríny. „Je moc neforemná, nešla chytnout. Pak ještě člověk tahal v rukách ty barely. Bylo to hodně náročné,“ přiznal Hawlik, který měl chuť skončit, když před sebou uviděl schody. „Je ale fakt, že to povzbuzování člověka zase zvedne. To mi hodně pomohlo a bez toho bych to asi nedal,“ uzavřel.