Ve čtvrtek 5., a v pátek 6. července tam agentura Relax v podhůří Beskyd organizuje třetí ročník Cyrilometodějských středověkých slavností. Letošní ročník přináší kromě šermířských představení mistrů meče a rapíru také přehlídku palných zbraní. Ve dvacetiminutové přednášce, která se bude konat kolem 15. hodiny v obou dnech oslav, se milovníci zbraní a dávných věků mohou dozvědět více o tom, jak vznikl střelný prach, o počátcích husitské výzbroje, hákovnicích, typických zbraních žoldnéřů a landsknechtů i o doutnákových a jiných zámcích, bez kterých by se středověké zbraně neobešly.

Vůně střelného prachu a zvuk výstřelů z muškety i arkebuzu, hlavní palné zbraně z 1. poloviny 16. století, zahalí Štramberk do nezapomenutelné atmosféry středověku. Při pohledu na žoldnéře souboru Durandal si možná leckdo vzpomene i na zfilmovanou Johanku z Arku. V tomto velkolepém filmovém díle totiž soubor Durandal sehrál své výtečné, technicky i fyzicky náročné kousky.

Na Náměstí ve Štramberku se ale bude také hodovat, tancovat a zpívat. O hudební doprovod se na letošních slavnostech postarají Cvrčci, soubor z Ostravska, který má ve svém repertoáru lašské písně minulého a předminulého století. A co by to byly za oslavy, kdyby na nich chyběl žonglér. Tentokrát svůj um předvede Tomáš Křupala alias Křupíno. Kromě žonglérského náčiní se nad náměstím budou vznášet také majestátní dravci, které přivezou sokolníci.

Po oba dva sváteční dny budou na místě k dispozici také střelnice pro malé i velké střelce a mincovna. Program začíná každý den v 11.30 hodin. Ve čtvrtek skončí v 18 hodin, v pátek o hodinu dříve.