Dušičkové období je spojené nejen s enormním navýšením návštěvníků hřbitovů, ale také s vyšším počtem vykradených automobilů, krádeží květin z hrobů a podobně. Proto každoročně věnují zvýšenou pozornost hřbitovům a okolí obě policie městská i republiková.

„Průběžně jezdíváme kontrolovat prostory kolem hřbitovů, protože největším problémem jsou vykradená auta. V letošním roce máme v Novém Jičíně nainstalovanou kameru, takže nám pomůže i technika,“ uvedl Jiří Klein, ředitel Městské policie Nový Jičín, s tím, že strážníci průběžně zajíždějí také do místních částí.

Více na hřbitovy a dění kolem nich se zaměřila také Městská policie Bílovec. Hlavní důraz na kontroly chtějí klást od středy příštího týdne a toto zvýšené opatření má trvat zhruba týden. „Je to jednak o kontrolách parkovišť, použijeme nějaké fotopasti, ale hlavně chceme působit preventivně pochůzkami,“ sdělil velitel MP Bílovec Pavel Kudela.

V Příboře se rovněž zaměří už na nastávající víkend. „To opatření zvýšeného dohledu potrvá až do konce dalšího týdne,“ řekl velitel příborské městské policie Libor Bolom. Dodal, že městská policie už nějaká opatření u hřbitova provedla, ať už v podobě instalace mobilní kamery nebo zpomalovacího radaru na silnici u hřbitova. Samozřejmostí budou fyzické kontroly hřbitova i parkovišť.

Stranou o dušičkových svátcích nezůstává ani Policie České republiky. Podle okresní policejní mluvčí Dariny Knižátkové budou služby na obvodních odděleních o nastávajícím víkendu posílené o hlídku, která bude mít na starost zejména kontroly hřbitovů a okolí.

Policie rovněž chystá na některých místech opatření ke zvýšení bezpečnosti v dopravě.