Ve Štramberku nejednou likvidovali konopí. „Loni to bylo šestadvacet rostlin marihuany v lokalitě Bílé hory a cementárny. Výpěstky jsme postříkali chemickým přípravkem,“ uvedl velitel štramberských strážníků František Vavruš s tím, že před třemi roky se jednalo o obdobný případ. „Všiml jsme si mezi kukuřicí větších rostlinek. Zblízka se jednalo o dvaatřicet kusů marihuany,“ doplnil Vavruš. Kromě toho našli městští policisté v parku čtyři injekční stříkačky.
V Novém Jičíně nachází stříkačky
Podle velitele novojičínských strážníků Reného Škody se na území města jedná pouze o ojedinělé případy, kdy se na upozornění občanů najdou injekční stříkačky. „Většinou si toho všimnou děti nebo lidé venčící psy. Stalo, že jsme jeli na místo, kde se v malé míře našlo konopí,“ zavzpomínal Škoda. Městští policisté jsou vybaveni i speciálními detektory, které odhalí šest druhů detoxikačních látek. „Je to výborná pomůcka zejména u řidičů. Stane se, že má řidič divné zorničky a přitom dechová zkouška na alkohol je negativní. Detektor může ze slin zjistit, zda šofér nepožil jinou omamnou látku,“ poznamenal Škoda, podle kterého je důležitá osvěta již u dětí. „Na školách pořádáme preventivní besedy zaměřené právě na užívání omamných látek a jejich důsledek v běžném životě,“ konstatoval velitel strážníků.
Pod Radhoštěm spolupracují se sociálkou
Žádný případ v souvislosti s problematikou drog neevidují na městské policii ve Frenštátě pod Radhoštěm. „V současné době nemáme žádný takový případ zaznamenán,“ poukázal ředitel Městské policie ve Frenštátě Ondřej Matějek s tím, že v oblasti prevence kriminality, kam spadá i problém drog spolupracují s Policií ČR a s odborem sociálních věcí městského úřadu. „Vzhledem k tomu, že řešení nespadá do naší kompetence, zaznamenané případy by byly předány státní policii popřípadě odboru sociálních věcí k provedení dalších opatření. My bychom mohli pouze provést zákrok ve smyslu zabránění podávání či šíření toxikomanie na místě v případě zjištění takového konkrétního trestného činu a zajištění místa činu, kdy dále by věc oznámila a předala na státní policii,“ dodal Matějek.
Znají hlavně čichače
Zkušenosti s drogově závislými mají v Kopřivnici. „Setkáváme se ale hlavně s takzvanými čichači. Dále v rámci pochůzek a na oznámení provádíme odbornou likvidaci injekčních jehel,“ nastínil velitel městské policie v Kopřivnici Jan Müller. Zdejší městská policie v této oblasti spolupracuje s komisí prevence kriminality a obecně prospěšnou společností Renarkon, zaměřenou na terénní program drogově závislých na Novojičínsku. Ani Studénka se, co se týče drogové problematiky, nijak neliší od ostatních měst okresu. „Máme vytipovaná místa, kde se často vyskytují osoby, o kterých je veřejně známo, že mají problém s nealkoholovou toxikománií. Nedá se však o těchto místech přímo tvrdit, že jsou to místa, kde se schází drogově závislí,“ upozornil velitel studéneckých strážců zákona Tomáš Žák. Potvrdil, že „známá“ místa v rámci služby hlídky monitorují a získané poznatky předávají policistům. „Evidenci v dané věci nevedeme, případy neprošetřujeme a ze zákona vše okamžitě postupujeme Policii České republiky, která má speciálně vyčleněné a vyškolené skupiny, které se drogovou problematikou v celé její šíři zabývají,“ připojil Žák.
Bílovec: spíše anonymita
Na spolupráci s policisty nejen z obvodního oddělení poukázal velitel Městské policie v Příboře Libor Bolom. „Díky znalostem místního prostředí přibližně víme, kdo by mohl mezi potencionální drogově závislé patřit, ale že bychom to věděli přesně, to ne,“ poukázal a dodal, že město je ve spojení také s obecně prospěšnou společností Renarkon. Právě příborští strážníci se loni podíleli na odhalení jedné z pervitinových varen na Novojičínsku.
Zatímco v některých městech okresu jsou drogově závislí známi, v Bílovci se uživatelé drog drží spíše ve velké anonymitě. „A pokud si dobře vzpomínám, tak jsme žádný případ s drogovou problematikou nezaznamenali,“ uvedl velitel bíloveckých strážníků Pavel Kudela.
ELLEN WEISSBRODOVÁ
IVA JALŮVKOVÁ
IVAN PAVELEK
PAVEL KARBAN